| T30D0RA a întrebat:

De ce Italia se afla printre tarile europene care primesc cel mai mare numar de turisti anual?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Pentru pizza, mafia, moda, gesturi romantice, latino lover, spaghete, shopping; pentru aproape toate formele posibile de turism: monumente istorice si colectii faimoase de arta, mii de kilometri de litoral, munti impresionanti, statiuni balneoclimaterice, hoteluri, vile şi pensiuni; spirit comercial extrem de dezvoltat. Tara este plina de aeroporturi, iar reteaua de cai ferate şi autostrazi este bine dezvoltata; o tara care freamata de viata. Este cea mai importanta tara turistica din Europa, si a doua in lume dupa SUA.

13 răspunsuri:
| alex2009 a răspuns:

Pentru ca stie sa isi promoveze obiectivele turistice au imfrastructura, preturi atragatoare. Romania nu stie sa faca acest lucru si noi nu o sa avem turisti straini din aceste cauze

| Nume a răspuns:

Din cauza vulcanilor.

| jvEcu a răspuns:

Pentru ca au multe obiective turistice, e o tara curata, experta in vinuri, branzeturi si multe altele.

| momo a răspuns:

Pai pentru ca au cultura, traditii, sunt adevarati bucatari, au monumente istorice bine pastrate si oamenii vor sa cunoasca lumea si cultura altor tari.
Sper ca te-am ajutat (:

| micutza_8959 a răspuns:

După părerea mea e o țară foarte frumosă!
Am fost și eu într-o zonă
Doamne că nu aș mai fii plecatlaughing
Dar na oricum chiar e frumoasă Italiaa
Și România noastra e dar și statul asta ne strica rau de tot! :-J

| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Pt ca in Italia sunt multe atractii turistice cum ar fi Coloseumul din Roma, Turnul Inclinat din Pisa si plus ca mai toata lumea vrea sa guste renumitele paste italienesti.

Sper ca te-am ajutat. O zi placuta!

| Andrei777 a răspuns:

Deoarece au foarte multe locuri de vizitat(Cel putin in Roma):Biserica Alba unde se afla o parte din crucea lui ISUS! Vaticanul, Locul Unde sunt inmormantati toti PAPI! Basilica Sant Petru locul unde Papa Benedicht face slujba in fiecare Duminica! Coloseumul... Locul unde se luptau pe vremuri gladiatorii! Columna Lui Traian!(in Milano): Domul Din Milano...Scala Din Milanowinkingdeci au foarte multe obiective turistice!winking

| aisha01eu a răspuns:

Cauta pe wikipedia obiective turistice happy.

| Dexteo a răspuns:

Sunt de acord cu toate afirmatiile de mai jos...plus pentru ca Italia are niste plaje uimitoare si curate, munti foarte frumosi. Femei si petreceri la greu in ricione si rimini.

| Adredemesconf a răspuns:

Din n motive...stie ca promoveze foarte bine ce are, si sa recunoastem, are multe de promovat...

| ade1999 a răspuns:

Ca face pitzza buna. miami

| clauss a răspuns:

Eu am fost in Italia si am vizitat 3 orase, vicenta, brescia, bergamo si cateva sate, impresia a fost fff buna si daca as avea ocazia as pleca oricand, de ce?, pai avem civilizatie, organizare in tot, drumuri cu 3 benzi intre orase, cale ferata rapida, curatenie, puncte de atractie, muntii alpi, statiuni si multe altele

| Razvan a răspuns:

Este capitala Renaşterii. Oricine şi-ar dori să o viziteze şi să îşi alinieze sufletul cu cel al marilor gânditori demult apuşi dar niciodată uitaţi. Să te treacă fiorii când vezi ce-a rămas din cel mai mare imperiu al lumii şi să te întrebi firesc nouă cât timp ne-a rămas