| CatalinaMA a întrebat:

DAU FUNDA! declaratia notariala pentru iesire din tara a unui minor insotit de cineva peste 18 ani in cate exemplare se da? eu am primit doar unul..si stiam ceva ca trebuiesc 2, ori ma insel eu...pot iesi fara probleme cu o singurul exemplar pe care l-am primit?

3 răspunsuri:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Ai nevoie de un singur exemplar pe care sa il arati politistului de frontiera.

| CatalinaMA explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Eu stiam ca imi trbuiesc 2. unul pentru vama din Romania si unu pentru vama din itl...si eu mai plec cu inca o fata si bunica ei. si fata respectiva are 2 exemplare. si chiar nu stiu cce sa fac acum...

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru CatalinaMA):

Trebuie sa ai la tine procura notariala doar pentru vama din Romania,pentru ca nu face parte din Schengen, la intoarcere nu o sa ai nevoie. Posibil ca cealalta persoana, de care ai mentionat, sa aiba nevoie de doua exemplare, deoarece are nevoie de acordul ambilor parinti.