| SimonneBX a întrebat:

HEY TPU... e cea mai mare tampenie pe care am spus-o vreodata, mi-e rusine de tara mea, de bucuresti si asta in fata unui oras arab. Am un prieten din Abu Dhabi care mi se lauda cu ferrari world si cu multe altele. Noi ce avem in tara mai special? ma simt inferioara, sa imi fie rusine in comparatie cu orasul lui?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Rusine sa-ti fie ca nu-ti cunosti tara si istoria ei, nu ca nu te poti lauda cu ferrari.De cate mii de ani sunt pe pamanturile astea romanii,stii? Care e cel mai vechi neam(documentat istoric si stiintific),stii? Ce e Sarmisegetusa ai auzit? De Stefan cel Mare si Sfant ti-a pomenit cineva? De Mircea, de Vlad Tepes, de toti care si-au dat sufletul ca sa-ti fie tie rusine ca esti romanca azi.Ca Romania produce, are o industrie dezvoltata pe domenii si nu asteapta 10 euro pe o cafea de la turistul strain,ai auzit? Ca avem cele mai echilibrate forme de relief din Europa,stiai? Ca romanul rade in fata necazului si glumeste cu amarul,stiai? De Brancusi,de Eminescu,de albastrul de Voronet,ah, nu-ti pot raspunde! Ti-e rusine de tara ta in fata unui arab, cu 5 neveste,care inca n-a descopertit furculita si hartia igienica! GANDESTE! Trezeste-te,e mare nevoie sa judeci, sa poti transforma dezavantajul in avantaj, asta face arabul tau si ti se lauda cu ferrari.

14 răspunsuri:
| codrina_8326 a răspuns:

Simonik in tara asta de 2 bani exista:talhari, criminali etc...curatenie 0 absolut...strazi nu mai zic. sunt cateva monumente istorice si delta dunarii dar peste putin timp nu va mia fi nimic.nu trebuie sa te descurajezi poate intr-o zi trag speranta ca va fi o tara moderna.nu fi supy.

| mdany a răspuns:

Da si mie imi este rusine mai ales de GUVERNUL acesta de 2 bani.Niste hoti si banditi ce sa mai zic.Romania va fi o tara de ...at pana cand pamantul va exploda. Fata de occident acolo este alta treaba.Do not comment ca am zis adevarul.

| imiplacesaajut a răspuns:

Ce avem special in tara? de exemplu in tara asta nu se tin femeile ostatece ca in orasele arabe aleva... avem fructe si legume sanatoase nu rumoase pe dinafara si verzi pe dinauntrulaughing sau Delta Dunarii laughingce alceva sa iti mai zic nu trebuie sa iti fier rusine cu tara ta pentru ca e locul unde te`ai nascut
Romania e o tara minunata:X:X:X:X:X

| adiadrian57 a răspuns:

Da scupo ce economie au iei si cind tara aia este turistica

| AndrogynBeauty a răspuns:

Partea proastă nu e România ca ţară, ci acei români ticăloşi, inculţi şi ignoranţi pe care-i vezi cerşind, furând sau jefuind oamenii în marile capitale ale Europei. Pe de altă parte, chestia cu relieful ţării care e nemaipomenit e deja depăşită. Există multe alte ţări cu o varietate a reliefului mai bogată şi mai surprinzătoare decât cea a României. Din punctul meu de vedere, România se poate lăuda cu Delta Dunării, cu Casa Poporului şi cu "fenomenul" Dracula. Iar pentru cei mai culţi, România l-a dat pe Brâncuşi, l-a dat pe Mircea Eliade, a dat câţiva oameni de ştiinţă recunoscuţi mondial, iar dpdv sportiv am avut o Nadia Comăneci şi o echipă de gimnastică cu tradiţie în câştigarea medaliei de aur, zeci de ani la rând, un Ilie Năstase în tenis. Dacă ar fi să descriu poporul român aş spune că este un conglomerat de mulţi oameni fără cultură, dar inteligenţi în felul lor, şi câţiva oameni geniali. Din păcate, România se construieşte cu acei mulţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-e rusine cu cei care gandesc asa cum o faci tu!

| carpediem a răspuns:

Atunci du-te in Abu Dhabi, Ia-ti Lamborghini si da-i peste nas lu' prietenu'. Ce ai facut tu pentru tara asta ca sa aiba ceva special? Iti zic eu: arunci pe jos ambalaje, apoi te vaiti ca e jeg. Mi-e mi-e rusine de marea majoritate a poporului roman si de mentalitatile "crestine", nu ca nu am Porche. Am Logan si sunt mandru de el. Specia consumatoare... Bine ca nu ai un prieten care lucra la NASA si se lauda ca a fost pe Luna, sa vedem cum te duceai si tu pe Venus? Inferioritatea e in suflet. El se lauda cu 'materie", vrei sa spui ca te simti mai saraca. Trebuie sa depasesti forta materiei ca sa poti fi fericita alfel de va transforma in sclava.

| cristi202 a răspuns:

Si daca prietenul tau din Abu Dhabi doar se lauda? Am mai vazut eu baieti ce se laudau ca au de toate, dar nu aveau bani de metrou sa se intoarca acasa dupa o iesire cu vreo fata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.ai scris cea mai mare tampenie a vietii tale.sa nu se mai intample.

Răspuns utilizator avertizat
| imiplacesaajut a răspuns:

De exemplu Vlad Tepes care este cunoscut in toata lumea ca,, wsingurul vampir care a existat,,laughing

| darkcloud256 a răspuns:

Eu nu sunt roman.:-s

Răspuns utilizator avertizat
| AlyLov3 a răspuns:

Off oameni buni daca nu va palce Romania de ce nu plecati (mutati)?