| Pisicanazdravana a întrebat:

Cum este viata la tara in comparatie cu viata la oras?

Răspuns Câştigător
| Bellatris a răspuns:

Mai limitata, mai linistita, cu aer mai curat.

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sincer,mie mi se pare ca este mult mai grea.Munca campului este foarte grea,cresterea animalelor,plus activitatile gospodaresti,curatenie, mancare, etc.Si nici nu sunt conditiile ca la oras.(Cu mici exceptii).

| Pisicanazdravana explică:

Multumesc pentru raspunsuri tuturor!

| Ecea a răspuns:

Mai linistita oarecum.
Depinde ce fel de "tara" si ce vrea fiecare de la viata.
Daca iti place sa iti plantezi legume,etc si preferi linistea, natura, etc e buna viata de tara.
Daca vrei agitatie.mall-uri,injuraturi prin trafic,etc viata la oras.

Mie imi place viata de tara,dar imi place si cea de oras, de aceia m-am gandit la o alternativa sa impac si una si alta, o casa la marginea unui oras sau intr-un cartier de case mai linistit. big grin

| Eveeee a răspuns:

Pai :
1) la tara oameni au mai putine conditzii in schimb la oras avem toate coditiile de care avem nevoie
2) la tara aerul este curat si sanatos faar gaze toxice iar la oras aerul e poluat din cauza masinilor si al fabrcilor
3) la tara avem produse sanatoase si consistente nu din sera ci proaspat scoase din gradina
cam atat. fundita;;]

| Danutza27 a răspuns:

La tara daca vrei o galeata de apa o scoti din fintina,daca vrei sa faci focul spargi lemne si arunci cenusa,daca vrei sa ai de mincare pui in gradina, daca vrei carne cresti oratanii, cu 1000 ron/luna la tara esti boier.Pai daca luam anatomia omului vedem ca stomacul poate inmagazina 2-2, 5 kg alimente un militar de la infanterie consuma zilnic 2500 Kcal, din pacate consumul energetic la oras este sub 1200 restul ii vedem pe strada grasi ca porcii.La oras platesti sala sa faci "Forta" la tara nu, bolesnitele se tin lant la oras la tara ai sa vezi tarani la 70 ani sprinteni. Copii la oras musai cu sticluta de apa minerala sa nu crape fierea-n ei, la tara gasesc la tot pasul o fintina scot apa si baga botul in caldare si nu au nici pe dracul.La oras copilul este plimbat in carut in parc dar la 3 m trec masinile una dupa alta, la tara copilul sta sub pom care este mai sanatos.La tara tineretul cit de cit este mai respectos, pai sa mergi frate cu 323 si te lecuiesti.La tara exista carari intre vecini =lumea comunica stiu unii de altii in oras intrii in casa si te bagi la telenovele.In oras ai mai mult timp liber dar te scoli dimineata tot mai obosit la tara cazi lat dar dimineata te scoli cu gainile satul de somn. Avem liota de specialisti la oras dar din ce in ce mai multe probleme nerezolvate la tara nu. peste 70% din populatie este in mediul rural iar balamucurile sunt pline cu cei din orase de ce? La tara inca familia este familie si se string sa manince impreuna la oras cam nu.La oras daca ajungi la neputinta mori de foame in casa fara sa-ti deschida usa nimeni, la tara primesti de pomana un blid de mincare si comunitatea intra in alerta.

| Danutza27 a răspuns:

Am uitat la tara daca face copilul guturai pai tabara masa mare cu frectie pe el si ii pune prijnite cu gaz la git si a doua zi este ca nou daca treaba era groasa il imbalsama in baliga de cal amestecata cu tuica, amigdale umflate =somoiogul cu gaz si seara putea minca linistit inflamatii reumatice ou amestecat cu gaz nu mai stiu proportiile se bandaja locul dureros.La oras imediat se recomanda cele mai tari antibiotice, la tara facea omul galbinare (hepatita) pai il taia sub limba si a doua zi era normal trebuia o luna sa bea niste ceaiuri si sa manince ceva usor (traita si vazuta de mine)

| AleD a răspuns:

Sincer viata la tara mi se pare mai grea decat cea de la oras mai ales daca ai animale pentru ca trebuie sa te ocupi de ele,daca ai gradina trebuie sa muncesti si acl, si pe camp, etc.plus trebuie sa te ocupi si de familie,casa(gatit, curatenie, etc).la oras muncesti la servici apoi vi acasa si trebuie sa te ocupi doar de familie si casa.acm despinde si ce meserie ai...

| jonghyun a răspuns:

Viata la tara este foarte buna deorece aici aerul este foarte curata se aude doar zgomotl linistitor al pasarilor si al animalelor, te distrezi mult mai bine pentru ca nu sunt vecini care sa tipe la tine daca faci zgomote tari/...In principiu la tara e mai super decat la oras/...

| gaby_4884 a răspuns:

Eu zic ca eu mai fain la oras ca eu sunt la tarabig grinbig grin