| DamianTPU a întrebat:

Mai multe intrebari legate de un singur subiect:
1. Ce imi trebuie sa ma mut in U.S.A? (Viza, bilete de avion, si atat?)
2.Ce orase imi recomandati?
3. Ce ar trebui sa fac cu locul de munca? Nu pot sa ajung acolo si sa nu stiu cum sa fac cu locul de munca. Gen. Sunt site-uri care ma ajuta sa ma angajez mai repede si di-nainte?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ca sa te muti definitiv in SUA trebuie viza, bilete, bani de buzunar (destul de multi), si un loc de munca asigurat, altfel nu iti iei viza de munca.
O sa te poti muta doar daca esti foarte bun pe domeniul tau si cineva te angajeaza fara macar sa te vada. Nicio corporatie mare, americana, care are filiale in Romania nu ar duce pe cineva acolo, pentru ca ar trebui sa-i dea un salariu de State, mai bine te angajeaza in Romania si-ti da salariu de aici.
Nu sunt site-uri, nu te poti duce ca muncitor necalificat, nu o sa-si bata nimeni capul sa te cheme in state, trebuie sa fii excelent pe un domeniu si poate ai noroc sa te vrea cineva.
Orice oras, pentru ca in orasele scumpe se plateste mai bine, dar consumi mai mult, si in orasele ieftine se palteste mai prost dar traiul e mai ieftin.
Cum am zis, locul de munca trebuie neaparat sa fie dinainte pregatit. Nu e ca in Europa, sa te duci intr-o tara si iti gasesti de munca, fara loc de munca nu-ti iei viza, si loc de munca nu gasesti decat daca esti bun.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. iti trebuie visa de munca acolo care nu se obtine asa usor. Si pe langa biletele alea de avion mai ai nevoie si de bani sa supravietuiesti acolo o luna macar

2... unde gasesti

3... nu e chiar asa cum crezi tu... ajungi acolo si pe urma iti cauti de munca. viza se obtine si cu intervetia angajatorului ca nu esti in UE

| DenisaCosmina76 a răspuns:

Pasaport buletin
Eu iti recomand New York de unde sunt si eu
Cu munca nu stiu ce sa faci. Eu am o prietena care sta aici si mi-a gasit la inceput un loc de munca (ospatar) si castigam pe luna cam 1500$. Dar acum sunt un manager de hotel