| MauroMania777 a întrebat:

Pentru cei care au fost în Grecia ce îmi recomandați între Thassos si Halkidiki. Cu argumente, va rog. Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ambele sunt frumoase, deși cum fiecare lauda locul unde locuiește, recomand din suflet Halkidiki, brațul Sithonia.
Sunt un locuitor al Sithoniei.
Depinde ce cauți distracție de noapte ori o zona mai de odihnă și liniștită. Cea mai agitată zona din Halkidiki este Kassandra, cele mai liniștite sunt ultimele 2 brațe Sithonia și Mt Athos.
Dacă vrei mare și soare recomand Metamorfosis, Nikitis, Nea Marmaras, Agios Nikolaus/Vourvourou, Sarti sau pe al treilea brat Develiki (un cătun cu câteva case), Ierissos, Nea Roda sau Ouranopolis. Dacă vrei munte recomand Taxiarchis, Arnea, Stagira (satul unde s-a născut filozoful grec Aristotel).
Mai multe detalii ți le pot da pe pagina mea https://www.facebook.com/Halkidiki0/

| mihai69 a răspuns:

În Thassos n-am fost. Așa că nu pot să fac o comparație între cele două destinații propuse de tine.
Dar pot să spun că oriunde am fost în Grecia până acum (Halkidiki - Siviri; Epir - Parga; Lefkada - Agios Nikolaos și Evia - Nea Styra) m-am simțit excelent, am avut ce vizita în apropiere și de asemenea am făcut plajă și baie de m-am săturat.
Mâncarea e foarte bună, oamenii primitori, peisajele de vis.

| danbnz a răspuns:

Sunt misto amandoua, nu prea gasesc criterii de departajare... cum ar fi la noi Sinaia si Predeal.