| Adymarian96 a întrebat:

Salut, am pe cineva care a trecut vama cu mine,avand procura pe numele meu si procura mi-a oprito la vama, poate trece cu altcinev peocura fiind pe numele meu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca esti minor si ai plecat in strainatate cu declaratia notariala a parintilor si insotitor major. Te poti reintoarce in Romania fara acea declaratie si fara insotitor daca ai peste 14 ani. Nu mai poti merge in strainatate cu alt insotitor, insotitorul trebuie sa fie cel trecut in declaratie, altfel nu esti lasat sa treci granita.

| Adymarian96 explică (pentru Ioandelasal):

Ma pot intoarce in tara fara insotitor? Nu trebuie sa ma reintorc tot cu acelasi insotitor din declaratia notariala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adymarian96):

Ti-am spus ca poti, daca ai peste 14 ani.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cine să "poate trece cu altcinev"?!? că nu reiese clar. Dacă ți-e frică să nu fie "refolosită" de către (şi / sau pentru) altcineva - stai liniştit, nu se poate.
Oricum, reținerea documentului original e ilegală.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai69):

Nu este deloc ilegala. Declaratia trebuie facuta in 2 ex. din care un exemplar ramane la granita.