| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, daca am un aparat de radio de buzunar conectat la casti (sa nu zica ca fac galagie), am voie cu el pornit in avion sa ascult radio-uri din fm? Ca pe telefon daca activez mod avion nu pot asculta si am vazut persoane care au facut receptii radio din avion.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu crezi că prinzi undele fm în avion?

| mihai69 a răspuns:

Nu prea o să prinzi posturi FM în avion.
Poți asculta muzică în format MP3, dacă vrei.

| mihai69 a răspuns:

@frank: amice, se cheamă radioRECEPTOR, nu emițător.
Deci nu, nu emite nimic, doar recepționează. Dacă are ce.

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

FIECARE radioreceptor emite unde radio, fiindca are in el cel putin un oscilator de radiofrecventa, necesar functionarii!

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Corect, dar puterea acestuia este infimă, și mai e și ecranat, tocmai pentru ca acele unde să nu afecteze alte aparate electronice din apropiere. Și dacă mai socotim și faptul că puterea undelor electromagnetice scade cu pătratul distanței, orice "scapă" de acolo are o valoare atât de mică încât putem considera că e neglijabilă. Cel puțin din punctul de vedere al posibilei perturbări a altor echipamente.

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Daca radioul ar fi ecranat, atunci nici de ascultat nu s-ar putea.

Un oscilator in radio are putere de cca. 30-60mW, compatibil cu puterea de emisie a unui telefon.
Insa, conteaza foarte mult frecventa, precum si armonicile emise, care pot interfera cu aparatura avionului.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Nu e ecranat tot radioul (deși în cazul unuia FM ar putea fi, că are antenă externă), ci doar partea de RF.

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Nu se poate face ecranare completa al partii RF.
Eu am realizat legatura (pe banda de 144MHz) la distanta de 60Km, cu putere de emisie de doar 50mW.
Deci, si interferentele cu echipamentul avionului pot fi periculoase.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Poate că nu se poate face o ecranare completă, dar pentru a putea avea marca CE, e nevoie să fie foarte bună.
Te cred în privința legăturii DX, dar... despre ce antenă vorbim? Sigur nu era doar oscilatorul într-o cutie și atât...

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Marca CE se refera la conformitatea UE (inclusiv radiatiile RF parazite). Aceste norme sunt pentru uz terestru (nu pe avioane).

Evident, a fost cu o antena Yagi de mai multe elemente.

| SacuiuRobert926 explică (pentru mihai69):

Pai are marca CE

| Frank51 a răspuns:

Și acel aparat radio crezi că nu emite unde radio geniule? laughing

| Bogdan0783 a răspuns:

Poti asculta de pe telefon in mod avion daca ai muzica in telefon. Nu o sa prinzi unde radio in avion.Cei care asculta fac cum ti-am descris mai sus