| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Salut, eu locuiesc in Olanda la periferia orasului Amsterdam si vreau sa-mi fac pasaport, unde trebuie sa ma duc sa fac cerere? Si cam ar dura? Si trebuie sa platesc?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La Ambasada Romaniei din Olanda!
Cauta site-ul lor si vezi ce numar de telefon au, ca sa-i spuni sa-ti faci programare.

Un pasaport facut din straintate, dureaza 2-3 luni pentru Europa si 3-6 luni pentru America, Canada si Australia, fiindca se trimite cu genata diplomatica in Romania, s eprelucreaza acolo si apoi se intoarc einapoi la Ambasada, tot cu geanta diplomatica, aduse de un curier diplomatic.

In ce privesc documentele care trebuiesc la intocmirea acetelor pentru pasaport si plata eliberarii unui nou pasaport, poti afla de la Ambasada Olandei, cand suni pentru programare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La ambasada din Haga.

| doctorandus a răspuns:

Pasaport romanesc (CRDS): la sectia consulara de la Haga.

Pasaport olandez: la primarie. Doar daca esti supus olandez.

Daca vrei sa ceri cetatenia olandeza: https://ind.nl/nl/nederlanderschap/nederlander-worden-door-naturalisatie

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Atentie! Pentru toate astea trebuie sa-ti faci programare. Nu merge sa te prezinti inopinat.

Si cand faci programare afli cat costa.