| Claudiu2421qw a întrebat:

Salut!
In luna mai am achizitionat o oferta in Hurghada, Egipt in perioada 20.08. 2022 - 27.08. 2022 prin agentia de turism D**tour cu un zbor direct T*rom.
Curand, am observat mai multe neregularitati:
1.T*rom nu opereaza curse catre Hurghada.
2. Pe Fl**htRadar24, nu figureaza niciun zbor direct Otopeni-Hurghada in acea perioada.
3.Pe site-ul T*rom, am verificat zborul, am pus numele de familie si ID-ul zborului, scrie ca nu exista acel zbor.
4.Am simulat ca doresc sa achizitionez un bilet de avion in acea perioada cu un zbor direct, cu orice companiea aeriana, niciun rezultat bun.
5.Pe site-ul D**tour nu exista niciun zbor in acea perioada spre Hurghada

Tin sa mentionez faptul ca:
1. Pe contract scrie ca voi avea un zbor direct cu Tarom, dus-intors.
2.Vacanta este achitata in procent de 100%, 2.764$
3.Mi s-a spus ca voi primi biletele de avion cu 4-5 zile inainte de plecare

Ce imi recomandati sa fac, sa fac o sesizare din timp la ANPC? Este safe ce se intampla sau am luat o mare teapa?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt exista zbor direct Romania -Egipt, la aeroportul Hurdhanda, cu 1 escala, Taromul operand impreuna cu alte linii aeriene: in cazul de fata cu Turkish airline.

Uite aici un exemplu cu un zbor similar.
https://imgur.com/a/ow3hwJY

Nu mai gasesti nimic similar acum, pentru ca nu mai sunt deloc bilete pana in octombrie-noiembrie, de aceea nu mai apar deloc pe site-ul lor.

In ce priveste cautatul pe site-ul taromului a numelui de familie NU este posibil asa ceva, fiindca nu se fac publice listele cu numele pasagerilor!

Nu-ti fa probleme ca rezervarea exista si este valabila. Daca doresti o confirmarea suna direct la aerorpot si ceri agentia Tarom, acolo ai pregatit la idnemana numarul rezervatiei si te prezinti... iar ei iti pot confirma tot ce doresti.

Pentru atat lucru nu trebuie sa faci sesizare nicaieri, ci sa suni la Tarom, unicul departament care te poate ajuta!

Vacanta frumoasa!

| Claudiu2421qw explică (pentru Violleta2022):

Nu este al meu. Pe contract scrie clar zbor direct, dus 7:00 - 9:00 si intors 19:30 - 23:00.

Legat de numele de familie. Daca cauti pe google " verificare zbor Tarom ", vei gasi pagina pe care am introdus numele de familie.

Probabil este un zbor charter si de aceea nu apare pe nicium site.

Acum asta e, data viitoare fac rezervari pe cont propiu, fara nicio agentie.

| Wr3nch a răspuns:

Citeste contractul cela blana si vezi daca nu scrie ca e zbor de tip charter. Ala e operat special pentru agentie, si nu se vand bilete pe net pentru el.

| Claudiu2421qw explică (pentru Wr3nch):

Nu scrie nimic de charter.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e totul ok.
Cat timp ai contract cu firma ea isi va respecta angajamentul.
Am crezut ca vrei sa renunti din cauza rechinilor la Hurghada.
Pentru linistea ta suna la firma si intreaba de ce nu apare zborul pe site-ul lor.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă e băiat bun și se înțelege cu toată lumea nu are de ce să se teamă de rechini!
Pe madama aia de la Suceava care lucra la fisc nu o înghițea nimeni! De aia s-a dus la Hurgada! S-a gândit că acolo nu o cunoaște nimeni și o vor înghiți! Și uite că a înghițit-o! Rechinul!

| Claudiu2421qw explică (pentru anonim_4396):

O sa sun curand.

Am contract, dar pe review-uri scrie ca nu prea isi respecta angajamentele, asta ma face sceptic, si am o stare ca mi se va buli tot concediul.

| Claudiu2421qw explică (pentru gabicoo):

Pai nu prea sunt baiat bun? Acum 7 ani eram membru al Senatului american. Stii si tu cum sunt locuitorii cu conducatorii.

| gabicoo a răspuns (pentru Claudiu2421qw):

Atunci "Poftă bună"! Rechinului! laughing

| Claudiu2421qw explică (pentru gabicoo):

Hai lasă ca n-am furat de la bugetul statului California, decat vreo 150k$ cu scopuri caritabile pe care i-am inapoiat ulteriorlaughing). Asa ca sunt baiat "bun", n-o mierlesc.

| gabicoo a răspuns (pentru Claudiu2421qw):

Tot nu e bine! Dacă nu făceai acte caritabile unii s-ar fi sinucis înecânduse în ocean! Așa frații californieni rechinului din Egipt au rămas flămânzi!
Și ghici pe cine se va răzbuna rechinul din Marea Roșie? Aud?