| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, intrebarea se adreseaza celor ce au vizitat mai multe tari (cei ce au facut travel).
Vreau ca intr-un an, un an jumate sa plec impreuna cu un prieten prin Europa.
Vreau sa vizitez diverse tari din Europa si ma gandeam sa stam cate o saptamana intr-un ors din tara respectiva apoi sa mergem intr-un alt oras (ma gandeam ca ar fi ok sa vizitam cam 3 orase din tara respectiva).
Acum intrebarea mea e, ce probleme ati intampinat?
Am cateva frici legate de faptul ca poate nu gasim cazare buna (stiu ca exista ceva aplicatii in care poti da rateing si asa poate fi cumva o asigurare ca cei ce-ti inchiriaza nu vor sa-ti fure din bagaje sau sa puna "camere ascunse" prin camera etc).
Apoi mai e legat de tarnsport, noi stim engleza, oare e suficient sa stim engleza, sa avem google translate si un waze?
Oare e scumpa chiria in afara? Adica stiu ca in majoritatea tarilor e 1000 Euro + pe luna dar noi vrem ceva mai ieftin sa zic, mai ales ca nu stam nici foarte mult acolo.
Ce sfaturi puteti sa ne dati inainte de a pleca? Ce trebuie sa invatam ca sa ne putem descurca si care credeti ca sunt cele mai importante obiecte pe care trebuie sa le avem la noi?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind turist nu poti inchiria un apartament sau o casa cu 1000 euro pe luna, ca nu-ti da nimeni o asemenea chirie doar pentru 2-3 zile dintr-o luna, inchierea fiind intre 100 si 300 euro pe zi, in functie de tipul de acomodare (motel, hotel, pensiune, gazda).
Apoi va trebuiesc bani de transport, fiindca taxiul, trenurile si mijloacele de transport dintr-o tara in alta, sunt si ele scumpe.
Mancarea este iarsi foarte scumpa, mancand modest cam de 50 de euro pe zi, de persoana.
Vizitarea de orasele, monumente si expozitii sau muzee, costa si ele foarte mult, ca-s considerate lux si un bilet pote costa intre 50 si 150 euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cate 2 saptamani in fiecare tara... daca vrei sa vezi 5 tari din vest o sa aveti niste costuri maricele bine. Momentant niste cazari decente in marile orase din Europa sub 80euro pe noapte nu cred ca veti gasi.
Da engleza este suficienta in mai toate Europa, nemtii sunt ceva mai incapatanati si nu pre vor sa o vorbeasca, dar in zonele turistice va descurcati.
La stat 1 saptmana intr-o locatie nu poate fi vorba de chirie. E vorba de inchiriere in regim hotelier, deci preturile sunt pe noapte si te orientezi dupa ce gasesti pe airbnb si booking.

"Ce sfaturi puteti sa ne dati inainte de a pleca? Ce trebuie sa invatam ca sa ne putem descurca" Mergeti totusi in Europa nu in Africa sa ai nevoie de pregatire

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa te feresti de airbnb si sa alegi alta perioada pentru vizitat daca vrei sa mergi pe bani putini, in niciun caz acum vara.

Gasesti aici tot ce trebuie sa stii:
https://www.the-travel-bunny.com/......ni-putini/

https://www.youtube.com/watch?v=v1EelA5RgW4

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

De ce sa se ferească de Airbnb. Eu una din cele mai bune variante de cazare ieftina în Europa.

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca profitul e mai important si compania a intrat in schema mizerabila de prostit oamenii, ajungand sa platesti sume nesimtite cand mai bine stai la hotel sau cauti localnici care inchiriaza la pret decent in afara zonei turistice.Plus ca are un efect devastator asupra oraselor respective : https://www.youtube.com/watch?v=lHr7GXuqzm0

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Si mai exact cum prosteste airbnb lumea?
Ca au comisioane mai mici decat booking si oferte mult mai bune.

In alta ordine de idei spre exempolu daca tu vrei sa inchiriezei un apartament in Londra cum dai tu de localnici care inchiriaza la pret decent in afara zonei turistice? Plus daca esti turist de ce nu ai vrea o afacere buna IN zona turistica?

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Depinde de locatia aleasa.Plus, mii de oameni imi sustin opinia: https://www.reddit.com/......_to_using/

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Dar alte milioane folosesc cu succes airbnb si de o parte si de alta. Asa ca ....nu prea tin argumentele.
Si acolo unde airbnb intervine in preturile chiriilor e treaba statului sa reglementeze, nu e vina aplicatiei care este o forma excelenta si pentru turisti si pentru prorietari de a oferi si primi cazare.

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Ba este si treaba turistilor care sunt ignoranti in aceasta privinta si sustin fenomenul prin alegerile facute, desi internetul exista pentru toata lumea.
,, acolo unde airbnb intervine in preturile chiriilor e treaba statului sa reglementeze, nu e vina aplicatiei care este o forma excelenta si pentru turisti si pentru prorietari de a oferi si primi cazare'' Citat de roman adevarat, pe care il doare undeva de altii.

Supraturismul este o problema globala, dar na, romanii nu stiu ce e aia, ii intereseaza numai sa se laude la altii.Cand centrele oraselor alese top destinatii turistice vor deveni moarte, tot turistiii vor face mofturi, desi vor fi contribuit in mod direct.Nu ma mai obosesc sa iti las linkuri sau articole, caci oricum nu le accesezi.Te vei prinde tu cele din urma, poate chiar se intampla un miracol si iti schimbi parerea dupa ce vorbesti cu localnicii adevarati, nu,, localnicii'' numai cu numele in acte.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Gata, nu mai merg in concediu.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Când a fost pandemie unele state au fost aproape de faliment fara acest supraturism. Și mii de afaceri au intrat în faliment. Suntem dinamici, nu ne putem întoarce în anii 19xx când nu era mobilitate.

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Daca ai bani de mers in concediu cauta sa sustii economia reala a orasului european ales, nu buzunarele unei companii americane.

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Cauta-ti rabdarea de pe unde o fi ascunsa si urmareste cele 2 linkuri trimise mai sus. Apoi, lasa argumentele extremiste, nicaieri nu am spus ca turismul trebuie sa moara. Daca nu intelegi diferenta dintre turism si supraturism, cauta pe google.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Da mi o alternativa la aribnb.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Pai na, mă trimiți sa caut pensiuni și hoteluri la mana? Sau mă trimiți pe couch surfing sa stau cu străini în casă?
Sau fairbnb? Care nu are spre exemplu nicio oferta pentru București?

Pai astea nu sunt alternative viabile la Airbnb.

| dullcat a răspuns:

Las totusi astea aici, pentru cine are bun simt si logica: https://youtu.be/36A5bOSP334

https://youtu.be/h5NELNFGPMI