| Artanis a întrebat:

Salut, locuiesc in Anglia si pe 16 iunie vreau sa vin inapoi in Romania cu avionul dar problema este ca pasaportul expira in aceeasi zi. As putea sa calatoresc pe aceasta data sau ar trebui cu o zi in urma?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

În ziua expirării este deja expirat si nu se poate. Va trebui să mergi la ambasada României din Anglia pentru a te interesa cum rezolvi problema -pentru că se poate rezolva prin ambasadă. Sau modifici data călătoriei; ora de ieșire din Anglia să fie cu putin până la miezul nopții (adică 23:55 măcar).
Dar stau si mă întreb: Anglia nu este în UE? Atunci nu este nevoie de pașaport, ci doar de buletin.

| Lioana a răspuns (pentru anonimg):

Anglia a ieșit din din spațiul Schengen după Brexit, deci e posibil sa se ceara pașaport.

Actualizare: Am verificat pe siteul MAE. Întradevăr se poate intra și cu cartea de identitate în U.K.

| suntserios a răspuns (pentru Lioana):

Anglia nu a iesit de nicaieri inca si mai ales din Schengen, spatiu in care nici nu era

| Lioana a răspuns (pentru suntserios):

Asa e. Multumesc pentru corectie. Ideea de baza era ca Anglia nu e in spatiul Schengen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pașaportul românesc trebuie să expire peste cel puțin 3 luni, în data călătoriei.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Cerința cu 3 luni e pentru data ieșirii din tara nu pentru data intrării.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie asa ceva?

| AlexSalling a răspuns:

Pe aceiasi data nu din pacate, dar cu o zi inainte de expirare da, se poate.