| Anonim2024 a întrebat:

Dacă plec într-o tara UE și pașaportul mai este valabil 3 luni, pot pleca?
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți.

| norisorulpufos a răspuns:

Toți recomanda sa fie valabil pașaportul șase luni și tu vrei sa pleci cu el la trei luni?

| suntserios a răspuns (pentru norisorulpufos):

Nu recomanda nimeni așa ceva în UE

| norisorulpufos a răspuns (pentru suntserios):

Scuze,dar n-a specificat dacă e român de dincoace sau dincolo de Prut.

| suntserios a răspuns (pentru norisorulpufos):

Suntem pe un site din Romania. Nu vad de ce trebuia să precizeze.

| Catennacio87 a răspuns:

Poti calatori intr-o tara UE doar cu cartea de identitate, nu e nevoie de pasaport, iar asta in tarile in care sunt in UE dar nu in Schengen, ca in cele care sunt in Schengen nu exista controale, deci nu ai nevoie de niciun document dar oricum CI-ul trebuie sa-l ai la tine indiferent unde mergi.