| Skrillex123 a întrebat:

Salut, planuiesc sa merg in Bulgaria peste cateva zile si la momentul actual nu sunt acasa si nu am buletinul la mine, ca sa pot trece vama, trebuie sa am buletinul la mine in format fizic sau pot arata o poza cu el la vama?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poza inseamna copie. Se trece doar cu originalul.

| darrio2007 a răspuns:

Vai, Doamne! Cum justifici cine esti fara cartea de identitate? Te vor intoarce rapid de la granita.
Ca nu se mai spune buletin. Chiar daca nu esti acasa, nu trebuie sa-ti lipseasca din buzunar.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Buletine nu se mai fac din 2002. Cartea de Identitate numai in original.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum îți imaginezi că poți trece vama cu poza?

| sierra1 a răspuns:

Poți să le arati poza buletinului in vamă dar Bulgaria o vezi și tu tot in poze

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poza nu valorează doi bani.

| Lioana a răspuns:

Cum pleci tu de acasa fara act de identitate? Acela trebuie sa-l ai mereu la tine oriunde te duci.
Nu poti trece vama fara actul original. Nici nu incerca ca vei avea parte de eșec asigurat.

| blackann a răspuns:

Ce intrebari si ce logica (nu) aveti unii.
In vama si in aeroport nu te poti prezenta cu poze/copii.
Chiar daca ati trait in grota, e nevoie doar de cativa neuroni in plus fata de 3.

| IceRope a răspuns:

Poți trece doar cu cartea de identitate în original.

| Adymist a răspuns:

Când călătoriți în Bulgaria, va trebui să aveți la dvs. un document de identitate valabil, cum ar fi un pașaport sau carte națională de identitate, pentru a trece prin vamă și imigrare. Nu puteți folosi o fotografie a documentului dvs. de identitate în locul documentului fizic în sine.

Este important să aveți la dumneavoastră actul de identitate în orice moment când călătoriți, deoarece vi se poate cere să îl prezentați în diferite momente în timpul călătoriei, cum ar fi atunci când vă cazați într-un hotel sau când vă îmbarcați într-un avion. Dacă nu aveți la dumneavoastră actul de identitate, vi se poate refuza intrarea în Bulgaria sau în alte țări sau puteți întâmpina alte dificultăți în timpul călătoriei.

Dacă nu puteți aduce documentul de identitate cu dvs., poate fi necesar să solicitați unul nou înainte de călătorie. Acest lucru se poate face de obicei prin intermediul agenției guvernamentale locale sau al consulatului. Este important să verificați cerințele și procesele pentru obținerea unui nou document de identitate înainte de călătorie, pentru a evita orice întârzieri sau dificultăți.