| LohneheriusAy a întrebat:

Salut TPU! De ce va vreme, planuiesc sa merg pana la Cernăuți in scop turistic, pe cont propriu si sa stau vreo 2 zile. Intamplator mi-am facut pasaport temporar, fiindca plec in curand in UK, si din cate am inteles, pot intra in Ucraina cu acest pasaport. Intrebarea este daca pot intra fara probleme in Ucraina cu pasaport temporar de un an, ce eventuale probleme pot aparea ( adica cam care este gradul de risc daca merg doar la Cernauti... pana la urma ei sa lupta destul de departe in est) si cu ce as putea merge din Suceava pana acolo si inapoi.
Multumesc anticipat!
Dau fuuundă!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In Ucraina poti intra (potrivit politiei de frontiera) cu pasaport valabil. Ori daca este temporar, este valabil. Ai dreptul sa stai maxim 90 zile. Ideea este ca acest pasaport nu contine amprentele si la ambasada s-ar putea sa-ti faca o fisa cu amprentele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=ewV6R3xmw3M

ia uite la baietii astia, o sa vezi exact care e atmosfera acolo

| johnnny123 a răspuns:

Nu ai găsit nicio țară care să nu fie în război pe care să o vizitezi în scop turistic?

Răspuns utilizator avertizat
| MiraMiraMira987654321 a răspuns (pentru johnnny123):

Unde-i Cernautiul si unde-i razboiul!

| johnnny123 a răspuns (pentru MiraMiraMira987654321):

Da, foarte departe, întradevăr. De aia sună alarmele aeriene în Cernăuți aproape în fiecare zi, de sigur ce e.

Nimic mai relaxant decât o vacanță într-un oraș care poate fi oricând lovit de rachete rusești.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns (pentru johnnny123):

Alarmele suna ca sa-i tina in stres si sa-i convinga... de ceva. Nu cred ca ajunge vreo bomba din Herson in Cernauti.