| Ilie_Alexandru_1999 a întrebat:

Salut TPU, sunt in străinătate si as vrea sa plec cu avionul acasă doar că e o problema am buletinul perforat de câine, capsat mai bine zis și nu am pașaport, și voiam să vă întreb dacă pot pleca cu avionul sa nu îmi iau bilet degeaba

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Revenirea din strainatate se poate face. La plecare nu vei mai putea.

| Ilie_Alexandru_1999 explică (pentru Salontanul):

Deci merge cu buletinul sau trebuie neapărat să merg la ambasada pe tru bilet de călătorie?

| Salontanul a răspuns (pentru Ilie_Alexandru_1999):

Nu stiu in ce stare este si care sunt legile de acolo. Cred ca se poate reveni, daca datele de pe ea sunt nedeteriorate! Poti intreba orice politist de pe strada. Daca nu poti reveni trebuie sa trimiti de la ambasada sau consulat o imputernicire pentru cineva din tara care sa-ti scoata alta carte de identitate. In mod normal n-ai probleme decat la avion. Daca vii terestru s-ar putea sa ai probleme la granita Schengen dintre Ungaria si Romania. In rest nu prea te controleaza nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat datele si poza sunt vizibile nu cred ca vei avea probleme.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum a ajuns cainele sa iti roada buletinul? Fara buletinul original ne deteriorat nu poti veni acasa, trebuie sa iei legatura cu ambasada țarii in care esti si sa le spui situatia ta.

| Ilie_Alexandru_1999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

A reușit să îl "fure" din portofel cat timp eu eram afara după pâine și așa a reușit.