| AndreiGigg a întrebat:

In august ma intorc in Romania vreo 4 saptamani si caut o locatie turistica care sa o vizitez. Durata este aproximativ 1 saptamana si de preferat sa fie la munte sau asemanator. Vreau sa am ce face pe durata care sunt acolo. Multumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt atat de multe locuri la munte de vazut in Romania.

toata valea prahovei, Sinaia, Busteni, Brasov, Bran, Rasnov. O groaza de castele, cetati, trasee montane.

zona Transilvaniei cu Sibiu, Sighisoara si restul biserici fortificate si sate traditionale sasesti.

zona cazanelor Dunarii

zona muntilor Apuseni, o groaza de pesteri, cascade, trasee montane

zona Maramuresului cu sate traditionale, cu trasee cu mocanita samd

zona de Nord a Moldovei cu traditionalele manastiri si cetati, cu Lacul Rosu si celebrele chei ale Bicazului samd

La care putem adauga si sosele montane precum Tranaslpina, Transfagarasean, Transrarau, Transbucegi

3 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Recomand Predealul.

| BlueDark a răspuns:

Litoralul romanesc este 0 barat.Din toate punctele de vedere.Un loc superb, care mie chiar mi-a placut si m-a facut sa ma intorc acolo este Transilvania.Am petrecut 7 zile intre Hunedoara si Sibiu, ca nomadul laughing
Am vizitat Cetatea de la Alba Iulia, am vizitat tot Sibiul (chiar ai ce vedea acolo) si am facut vreo 3 zile la Ocna Sibiului.

Acum depinde de preferintele tale. Daca nu ai chef de calatorit prea mult, iti recomand o statiune din Brasov.Vezi Castelul Bran (care nu mi-a pla ut cine stie ce). Poti face drumetii prin munti si asta e foarte tare.

| Anonimus1358 a răspuns:

Sinaia, Pedeal, Brasov