| therepide a întrebat:

Salut!
Am 20 de ani si anul viitor as vrea sa vizitez pe cineva in Statele Unite.
Vizita va dura aproximativ 2 saptamani, dupa care urmeaza sa ma intorc in Romania.
Intrebarea mea fiind, am nevoie de Viza pentru a intra in SUA? Daca da, cam cat dureaza sa obtin una / cum procedez?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ai nevoie de viza sa intri in SUA.
Ai nevoie de viza de tip B1 de turist si te costa 160$, ii achiti la banca, apoi completezi DS-160 il trimiti online apoi iti faci programare la interviu la ambasada.

Procesul de primire a vizei dureaza cam 2-3 saptamani depinde cum gasesti loc sa te programezi la ambasada din Bucuresti pentru interviu.

| therepide explică (pentru suntserios):

Perfect. Mersi!
Si cu viza de tip B1, cat timp pot sa stau in State, mai exact, sau cum functioneaza, daca de exemplu, vreau sa imi prelungesc vizita cu 1-2 luni?

| suntserios a răspuns (pentru therepide):

Viza de tip B1 o primesti pentru 10 ani.
Asta insa nu iti permite 100% intrarea in SUA.
Dreptul de intrare il vei primi pe aeroport de la ofiterii de emigrare si poate varia intre 90-120 zile/an parca.
Cand am fost ultima data mi-au dat voie sa stau 3 luni. Daca voiam sa prelungesc trebuia sa contactez ceva birou de emigrari

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ai nevoie de viza, ca altfel este imposibil sa intri in USA sau oricare alta tara care nu este in UE.
Cererea de viza turistica se depunde online si in functie de declartia ta, ti se aproba sau respinge.
O asemenea cerere poate fi aprobata in 3 zile sau 3 luni, dar de asta nu putem fii noi siguri.

| mihai69 a răspuns:

"în 16 Ianuarie | Violata2022 a răspuns:
Bineinteles ca ai nevoie de viza, ca altfel este imposibil sa intri in USA sau oricare alta tara care nu este in UE."
rolling on the floor
Iar o comite femeia asta...
Bine, despre SUA e ok, sunt puține țări ai căror cetățeni pot intra acolo fără viză, dar...

| mihai69 a răspuns (pentru mihai69):

De fapt, sunt doar 50 de țări unde avem nevoie de viză:
https://ro.m.wikipedia.org/......om%C3%A2ni

| Alexarosculesei123A a răspuns:

Depinde de situatie. Poti aplica aici https://bit.ly/3IRvtSf