| Adriana_3396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog daca se poate merge cu avionul din Romania oriunde daca nu am 18 ani... fara adulti? E foarte important...Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a pleca in strainatate iti trebuie declaratie autentificata a parintilor prin care acestia isi dau acordul sa pleci si indica personalul de bord de pe avion ca insotitor. Fara aceasta declaratie nu te lasa sa iesi din tara. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane.
(7)Declaratiile prevazute la alin.(1) lit. b)-d) trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei." Numai bine!

10 răspunsuri:
| Christyannna a răspuns:

Poti dar vei avea un insotitor de bord ( cineva de la tarom )

| Christyannna a răspuns:

Poti dar vei avea un insotitor de bord ( cineva de la tarom sau cu ce companie mergi )

| Fiuryan a răspuns:

Se poate.

| ovydel a răspuns:

Deci daca vrei sa mergi de exemplu bucuresti - baia-mare sau stiu eu unde in alta parte (in Romania) da se poate dar trebuie sa ai varsta de minim 16 ani. Daca vrei sa zbori in afara Romaniei nu se poate

| Gumitzza5 a răspuns:

Da se poate.Dar trebuie pe pasaportul unui parinte sa aiba poza ta.Gen mini pasaportul tauhappy. Fara el nu se poate

| Madaa12345 a răspuns:

Numai daca ai aprobarea lor.

| lazanorbi_6513 a răspuns:

Da ma iti trebuie inmputernicire si esti liber dar iti trebuie de la amandoi parintzi doar sa nu duci marijuana sau ceva ca atunci nu ai voie laughing) in tara te poti fara nimic dar in alta tara doar cu imputernicire

| Adriana_3396 explică:

Adica trebuie sa duc cu mine pasaportul unu parinte? si pot sa ma duc singura?

| Adriana_3396 explică:

Dar in afara tariii zic...

| teodora12_8347 a răspuns:

Daca vrei sa zbori in afara tarii trebuie sa ai imputernicirea parintilor cate o stwardeza de la bordul avionului...dar pe aceea va trebuii sa o platesti