| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma duc weekendul viitor in Barcelona. Ce imi recomandati sa vizitez? Stau doar doua zile si jumatate si nu am timp sa "descopar" orasul

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

OOOOOOOO pai ce sa-ti spun. Totul merita vizitat. Te sfatuiesc sa-ti cumperi un tiket bass de minim 2 zile (cu el ai inclusiv reduceri la intrari in muzee) si sa incepi incet incet sa vizi totul de la Sagrada Familia ( nu merita sa intri in interior daca ai putin timp pentru ca stai foarte mult la coada si nu renteaza) pana la Poble Espaniol (un frumos sat tipic catalunez ce a fost mutat in Barcelona pentru Olimpiada si urma sa fie remutat la loc dupa dar impactul a fost atat de mare incat l-au lasat pe loc), trecand prin cartierul baroc cu muzeul Picasso si catedrala (are o gradina interioara superba si o gramada de cripte interesante), apoi o Plimbare pe Rambla (multi mimi si nu rata piasa agricola- e de vis)si un popas la Palatul Guell (te vei intalni cu arta lui Gaudi), sa nu uitam faimosele case ale lui Gaudi Casa Milà (La Pedrera) şi Casa Batlló, ne odihnim apoi in Parul Guell, urcam pe coloana Monjuic (de preferat cu telefericul pentru ca nu numai ca e mai usor dar e spectaculos, dar daca nu autobuzul de duce pana sus) de unde se poate admira atat cetataea cat si marele port Barcelona si sa nu uitam Gradina Botanica, Gradina zoologica si superbul Acvariu. Seara neaparat trebuie vazut spectacolul de lumini si apa de la marea fantana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sagrada familia si noile art nouveau

| SweeTLemon a răspuns:

Nu iti ajung 2 zile sa vizitezi Barcelona... DIstractie sa ai si sa ne spui si noua cum a fostwinking

| claus378 a răspuns:

Eu iti recomand sa vizitezi stadionul de fotbal.