| anamariapre a întrebat:

Vreau sa plec din tara peste câteva zile în Elveția pentru o perioada de 5 zile...dar îmi expira buletinul în octombrie... știți cumva o sa întâmpin probleme la granița din pricina valabilitate buletinului?
Am auzit ca ar fi obligatoriu minim 3 luni sa aibă valabilitatea buletinul.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe site ul MAE nu este precizata lucrul asta, scrie doar ca trebuie sa fie in perioada de valabilitate.

| Zuzu1991 a răspuns:

CI e valabila pana la ora 24 in ziua in care expira
singura "chestie" e ca dupa ce expira nu mai e valabil, dar poti sa ceri un buletin temporar, iar in 180 de zile inainte de expirare trebuie sa te duci sa iti faci altul, iar cand ti-l fac si te duci dupa el vor cere buletinul vechi care v-a ramane la ei

in rest... "ti-o tragem pentru ca e *pe cale sa expire* "
NU AM AUZIT NICIODATA