| Artemisia a întrebat:

De ce toata lumea taie atatia brazi pentru Craciun, cand pot sa cumpere un brad artificial pe care il ai mult si bine?
Tata a cumparat acum 4 ani un brad artificial pe care il impodobim in fiecare Craciun.
Nu vad nici un sens sa taiem saraci copaci din padure pentru a de infrumuseta casa.
Mai bine cumparam un brad artificial.
Taiem brazii din padure si apoi ne miram la schimbarile de clima.

Ce parere aveti de aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lipsa de educație privind protecție mediului înconjurător!
Omul a știut să ducă la distrugere nu numai păduri ci și animale, industria a distrus aerul, etc.
Pa, pa.

15 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Ai dreptate, dar ce putem face noi, pentru a nu se intampla acest lucru? E una sa comanzi ceva si altceva sa ti se ofere. Eu mi-am cumparat un brad natural la ghiveci si îl am de 3 ani, il impodobesc de craciun in fiecare an.

| mgtow a răspuns:

Il tai pentru ca un brad natural cica are farmec sau e vechea traditie si multe persoane nu cunisc tecnilogia moderna a bradului artificial.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Stai linistita ca nu din cauza barduletilor de craciun se schimba clima sau sunt mari probleme.Defrisarile masive ce au loc in padurile tarii duc la diverse schimbari si nu neaparat de clima, a se vedea inundatiile ce sunt mai mereu in fiecare an etc.Acum gustul acesta nu se discuta sau nu stiu, fiecare are propria opinie cand vine vorba de bradut natural sau artificial.Altfel e aerul in casa cu un brad natural multa lume spune asta dar ramane la alegerea fiecaruia.Si retine inca ceva, bradutii ce se taie de craciun in scopul acesta sunt plantati, crescuti de ocoalele silvice.Bafta!

| AvalohAlyn a răspuns:

Ai oleaca dreptate.Majoritatea celor care fac asta vor sa simta mirosul de brad, vor sa respecte traditia, vor brad adevarat si de aceea isi cumpara unul in fiecare an. E totusi diferit sa ai un brad natural fata de un brad artificial. Dar intr-adevar se taie atatia brazi doar pentru un an, e pacat.Totusi nu sunt nici pro taierii brazilor dar nici contra.nu stiu...

| Oxanna a răspuns:

Daca asta ar fi singura problema a schimbarilor de clima... tare bine ar fi. Brazii sunt simbolul eternitatii, epntru ca sunt verzi tot anul, si miros frumos:X:X:X este mai natural sa ai un brad inaaalt si frumos mirostor decat un rahat(scuzati expresia) de plastic, care arata a... fakehappy

| Jadis a răspuns:

Si noi am cumparat un brad artificial acum 6 ani si ca si voi il impodobim in fiecare Craciun. Pai lumea asa crede ca imi bine dai cativa bani pentru un brad natural, decat vreo 4 milioane pe un brad artificial (ca sincera sor scumpit rau...noi am avut noroc l-am luat numa cu 2 mil). Si asa zice lumea ca no si milioanele alea ar face cat cadourile/masa de Craciun. Si poate le place si acel miros placut de brad (noi am dat pomul cu spray de brad ca si la mama mea ii place mirosul tongue). Inainte sa ne cumparam brad artificial am avut numai pom natural. Pica multe ace din el si e greu sa-l scoti pe usa afara, plus ca tomberoanele se umple cu brazi...deci facem risipa de brazi (ca si cum ar fi de unica folosinta). Odata pomul nostru natural nu o incaput pe usa si lo aruncat tata pe geam laughing, in timp ce mama aspira de zori la acele de brad.

| Ballet a răspuns:

Este vorba de mirosul proaspat de brad, de stralucirea cadourilor sub frumosul pom verde natural, de mirosul ala de rasina, si mai este vorba de traditie. Stiu, nu este corect fata de natura, dar asta este judecata oamenilor. happy

| justmeesb a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine si ma bucur ca mai sunt si altii care gandesc asa! Si eu am un brad artificial si am crutat astfel de la taiere mai multi brazi care au nevoie de ani buni sa creasca, dupa mine daca cineva vrea miros de brad ca faca o plimbare in padure, sa se oxigeneze dar sa lase naturii ce i se cuvine sau cei care isi permit sa cumpere un brad in ghiveci pe care sa-l replanteze ulterior.Ar trebui sa pretuim mai mult natura si asa se duce de rapa!

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Pentru ca bradul natural are o semnificatie de Craciun si daca pui un brad natural invie toata casa adica acel brad da un parfum cum s-ar zice.
Cu bradul artificial nu-i frumos deloc adica am si eu unu mic dar nu inseamna nimic dar cand pui un brad natural ti-e drag, adica nu stiu cum sa-ti explic mai bine happy

| Oana1209 a răspuns:

Ai dreptate! te sustin, oamenii gresesc cand taie brazii! si noi avem brad artificial si arata superblove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sau nu sa tai brazii din padure

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, oamenii nu taie brazii ca sa-si bata joc, totul tine de otraditie, este foarte placut sa ai un brad natural in casa, dar ca sa nu mai facem atata caz de taiere, acum se pot inchiria, sau cumpara la ghiveci. happy intr-adevar, ai dreptate, nu merita sa distrugem natura...

| aNNd_3856 a răspuns:

Nu spun ca nu ai dreptate, dar tu privesti lucrurile din alt sens. Taiatul brazilor de Craciun este o traditie, pe care noi trebuie sa o pastram. Am pierdut atatea traditii importante, nu o putem pierde si pe aceasta. De exemplu si eu mi-am cumparat brad artificial, dar crede-ma ca imi lipseste enorm de mult mirosul de brad in casa, nu mai e aceeasi atmosfera in casa, totul e schimbat fara un brad adevarat.

| 2FastRazvyYou a răspuns:

Pai bradul natural este mai sanatos decat cel artificial si are un miros placut.

| 2FastRazvyYou a răspuns:

Si ai dreptate e schimbata clima!