| Nevermindd a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si incerc sa ma orientez spre o facultate. Mi'ar placea ca in viata sa fac ceva. folositor pentru societate.Mi'ar placea sa organizez actiuni caritabile, voluntariat. Exista vreo facultate care sa ma ajute sa malansez in acest domeniu? Initial ma gandeam sa fac o facultate aici in Romania, masterul in Franta si apoi..sa raman acolo pentru o vreme.In Franta, as avea vreo sansa in acest domeniu? Astept parerile voastre.

5 răspunsuri:
| doinitsaandronic a răspuns:

Voluntarismul nu se invata la facultate si potibsa faci parte din diferete grupuri ce se ocupa de catitabilitate. Dar poti sa te duci la asistenta sociala.

| kdenisa a răspuns:

Voluntariat în folosul Universităţii: UMF Targu Mures .www.umftgm.ro/studenti/voluntariat-in-folosul-universitatii.html

| Deniiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Pentru a organiza actiuni de voluntariat, caritabile nu e necesara o facultate si nu cred ca exista vreo facultate specializata in acest domeniu.In schimb, ai putea sa organizezi o societate de caritate in Franta.
Sper ca te-am ajutat happy

| sicabboy a răspuns:

Poti incepe, daca ai posibilitatea, cu nivelul licenta direct in Franta. Ca sa faci ceva folositor pentru societate nu scrie nicaieri ca ai nevoie neaparat de o facultate. Binenteles ca aces lucru ajuta pentru ca iti deschide ochii, orizonturile.

| id042013 a răspuns:

Iti recomand sociologie, psihologie, stiinte sociale, eventual consulta un specialist in cariere, sau mai pune si alte intrebari. Daca vrei sa produci ceva util societatii si ingineria este utila dar cred ca tu preferi sa lucrezi cu oamenii.