Întrebare recomandată | MestecGuma a întrebat:

Ca sa ma pot inscrie la voluntariat pe ambulanta trebuie sa fiu majora? si cum ma inscriu si ce trebuie sa fac mai exact?
sunt din Bucuresti
funda

5 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani pentru a putea face voluntariat pe ambulanta, la Crucea Rosie poti si daca nu ai 18 ani.

| foxsilver a răspuns:

Conform Legii voluntariatului nr.195/2001,"...tanar voluntar este
persoana cu varsta cuprinsa intre 18 si 25 de ani care incheie, in conditiile legii, un contract
de voluntariat pentru o perioada limitata, urmarindu-se dezvoltarea aptitudinilor si formarea
experientei personale si interculturale, contribuind in acelasi timp la binele comunitatii. "(vezi fragmentul subliniat):

http://imgur.com/v0zxU8f

Daca te intereseaza niste cursuri de prim ajutor, te poti duce la Spitalul Panduri, stiu ca se faceau cu ani in urma, dar pana la majorat tot nu vei putea practica.

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Trebuie să ai 18 ani. Pa-pa

| whattt a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani

| AndreeaK a răspuns:

Am o cunostinta care este minora si este voluntar pe ambulanta la Crucea Rosie. Mai multe detalii nu stiu, dar incearca sa cauti pe site-ul lor. www.crucearosie.ro