| prizeFTW a întrebat:

1.Blasfemia se iarta?
2. Daca diriga ma acuza ceva, nu este normal ca eu sa am dreptul de a spune ceva si a ma apara?

Răspuns Câştigător
| vlad89c a răspuns:

Se iarta, ai citit intrebarea meawinking nu sunt gandurile tale alea, si Dumnezeu stie asta.
Continua sa mergi la psiholog si roaga-te in gand sa te ierte Dumnezeu pentru gandurile rele.
Si nu inteleg ce e cu cei care au vorbit dupa mine.
Dumnezeu iarta ori ce! sa nu uiti asta niciodata.
Gandeste-te doar la cei care l-au chinuit pe Isus! El pe cruce nu se ruga pentru el, ci pentru MANTUIREA celor care il chinuie!
Si nu iti fie frica, Dumnezeu te iarta, doar roaga-te sa te ierte, caci El stie ca nu tu esti de vina.

Si inca un lucru important: Un semnal atunci cand esti pe calea cea buna, este ca obstacolele se inmultesc!
Asta inseamna ca Dumnezeu te iubeste, si probabil esti credincios; deci cel rau incearca sa te indeparteze de pe calea cea buna!
Daca vrei da-mi printr-un mesaj idul tau de mess, pentru ca inca o persoana m-a mai contactat nu de mult cu aceeasi problema, si am incercat sa o ajut.

12 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Blasfemia NU se iarta! Dar in cazul tau asta nu e o blasfemie!
Si da e normal sa te aperi, altfel ar crede ca asa e cum zice ea!

| prizeFTW explică (pentru lpavel):

Am ganduri blasfemice ce ma termina psihicstraight face

| vlad89c a răspuns (pentru prizeFTW):

Te rog citeste toate cele 3 (cu asta 4) raspunsuri a le mele de la intrebarea asta, si vei intelege prin explicatiile mele ca ceea ce faci tu NU ESTE BLASFEMIE. ti-am scris acolo o gramada de argumentewinking
si tine minte! Dumnezeu iarta! doar roaga-te de cateva ori pe zi in gand sa fi iertat si, sa zic asa, marturiseste-I lui Dumnezeu ca nu sunt gandurile tale (chiar daca el stie asta), si pur si simplu relaxeaza-te, cu gandul ca Dumnezeu te-a iertat deja, continua sa mergi la psiholog si totul va fi bine.

| lpavel a răspuns (pentru prizeFTW):

Habar nu ai ce inseamna blasfemie! Blasfemia se produce prin fapte numai prin fapte, prin ganduri, alea nu mai sunt blasfemii! As fi curios ce ganduri blasfemice ai tu... laughing)))

| vlad89c a răspuns (pentru prizeFTW):

Se iarta, ai citit intrebarea meawinking nu sunt gandurile tale alea, si Dumnezeu stie asta.
Continua sa mergi la psiholog si roaga-te in gand sa te ierte Dumnezeu pentru gandurile rele.
Si nu inteleg ce e cu cei care au vorbit dupa mine.
Dumnezeu iarta ori ce! sa nu uiti asta niciodata.
Gandeste-te doar la cei care l-au chinuit pe Isus! El pe cruce nu se ruga pentru el, ci pentru MANTUIREA celor care il chinuie!
Si nu iti fie frica, Dumnezeu te iarta, doar roaga-te sa te ierte, caci El stie ca nu tu esti de vina.

Si inca un lucru important: Un semnal atunci cand esti pe calea cea buna, este ca obstacolele se inmultesc!
Asta inseamna ca Dumnezeu te iubeste, si probabil esti credincios; deci cel rau incearca sa te indeparteze de pe calea cea buna!
Daca vrei da-mi printr-un mesaj idul tau de mess, pentru ca inca o persoana m-a mai contactat nu de mult cu aceeasi problema, si am incercat sa o ajut.

| τττ a răspuns:

Bună.
1.Nu, nu se iartă.
2.Da,ai voie să-ți exprimi părerea și să te aperi, dar în limita bunului simț și nu exagerat.
Pa, pa.

| vlad89c a răspuns (pentru τττ):

Buna!
Ce spune el nu este blasfemie, este ispita in consecinta ca o anumita entitate incearca sa il indeparteze de Dumnezeu; am suferit si eu de asta acum 1 an, a fost o experienta groaznica, si plangeam la fiecare gand de genul: Dumnezeu este... (si ceva cuvant care nici pe strada nu se mai vorbeste).
Ori cum, ce e de subliniat e ca nu este blasfemie, blasfemia e hula impotriva lui Dumnezeu, insulte si negare CONSTIENTE impotriva lui Dumnezeu.
Iar ce a descris el, si a comentat la o intrebare de amea este pur si simplu ispita de care la prima vedere nu pare sa sufere lumea, dar sunt foarte multi terminati de gandurile acestea, care cred ca nu vor mai fi iertati; insa nu e deloc asa, iar ceea ce zice este este deajung doar sa se roage pentru a fi iertat.

| τττ a răspuns (pentru vlad89c):

Ok,am înțeles.

| FearOfTheDark a răspuns:

1.Da
2.Daca ai argumente poti schimba orice situatie neplacuta.

| vlad89c a răspuns:

1.Da, se iarta, normal ca se iarta.
2.In cazul in care vorbeste despre scaderea notei la purtare trebuie sa te aperi cu orice modalitate ii implori iertare, chemi parintii, chemi politia, scrii la minister, orice; DAR in cazul in care te cearta doar si nu zice nimic de scaderea notei la purtare, atunci e mai bine sa taci, incerci sa ii explici, dar daca ea tot o tine pe a ei, mai bine sa taci, pentru ca o sa se enerveze si atunci ai putea avea probleme mai mari.

| vlad89c a răspuns:

A da, si mai trebuie sa iti spun ceva ( cu asta 5 raspunsuri).
Si gandurile mele erau legate de Dumnezeu, si dar in intrebarea pusa anul trecut am vorbit doar de parinti.
Am trecut exact prin ce treci tu, si mai sunt multi care trec prin asta.
Doar citeste bine raspunsurile mele, mai ales cel in care explic pentru 'τττ', aici la intrebarea asta, sa intelegi ca ceea ce gandesti tu nu este 'blasfemie'.

| 010123 a răspuns:

Nu se iarta. Da e normal, esti cetatean european si ai drepturi! happy