| Lvrvwe a întrebat:

Ași vrea să aflu mai multe detalii legate de depresie din propria experiență a fiecăruia. Dacă a trecut cineva peste ea, cum a trecut, dacă cunoaște un psihiatru bun, cât a dura.
Mulțumesc

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Dami idd-ul tau si iti voi povesti:p xD

| 4b a răspuns:

Pana la un anumit punct te poti controla, n-ai nevoie de psihiatru; faza e ca odata cazut in depresie, ai de dus o lupta grea; esth nevoit sa lasi de-o parte gandurile negre si sa te axezi pe lucrurile frumoase din viata; de probleme nu vom scapa niciodata, insa le putem birui prin auto-control, rabdare si intelepciune. Nu lasa ca necazurile sa te doboare in mocirla de depresiisad

| Lvrvwe explică (pentru 4b):

Iți mulțumesc pentru raspuns. Am încercat cu autocontrolul și autosugestia, dar acum gândurile negre le găsesc ca unică soluție.De-asta întrebam dacă cineva a reușit să scape de ea cu ajutorul medicamentelor și-a doctorului.

| 4b a răspuns (pentru Lvrvwe):

Sa inteleg ca problema e mai complicata... poti sa folosesti antidepresivele, insa sa ai mare grija la efectele adverse. Sper sa fi bine

| Lvrvwe explică (pentru 4b):

Mulțumesc.Stiu ce efecte adverse au, dar ele nu se pot cumpăra fară bilet de la medic... mulțumesc mult pentru sfaturi.

| TheUnForgiveN a răspuns:

Inteleg ca e grav.As putea sti motivul? Daca vrei sa-l tii pentru tine e ok. Daci ai putere poate poti trece singur peste.Sau te-ar putea ajuta cineva.Eu am ajutat cativa oameni cu probleme, adica prieteni, le-am dat sfaturi and stuff.Cica stiu sa citest bine oamenii.

| CigarettesAndUnicorns a răspuns:

Odata ce ajungi in capcanele depresiei, ai de dus o lupta grea impotriva propriilor ganduri, insa singura persoana care te poate scoate din captivitate esti chiar tu. am trecut si eu printr'o perioada de depresie si nu pot spune ca mi-a fost usor si cel mai rau este ca am ajuns sa fac lucruri pe care le regret enorm in momentul de fata, cum ar fi taiatul si chestii in gen, spre care cu totii tindem sa ne refugiem. important e ca tu sa reusesti sa te autocontrolezi, sa iti depasesti propriile conceptii si sa gandesti pozitiv. nu e neaparata nevoie de psiholog sau diverse medicamente, ca antidepresivele. stiu cat de groaznic este sa treci prin asa ceva zi de zi. sper ca vei trece peste si te vei putea bucura din nou de viata, in adevaratul sens al cuvantului

| Lvrvwe explică (pentru CigarettesAndUnicorns):

Mulțumesc frumos pentru sfaturi. Îmi pare rău să aud că si alții au mai trecut prin asa ceva. Ași vrea să te mai intreb ceva. Ai reușit singur?, adică fără medicamente și ajutorul uni medic, doar prin autocontrol și gânduri pozitive?

| BeyondMurder a răspuns:

Imi pare rau sa aud ca esti in depresie. Depresia nu e usoara si mai ales, nu e pentru oricine. Cateodata poate fi utila, incearca sa o fructifici cumva [scrie, deseneaza daca te pricepi], eu cel putin asta fac atunci cand am momente foarte proaste si chiar ma ajuta sa trec peste, dar probabil motivele tale de a fi depresiv sunt total altele decat ale mele.
Cu medicamentele si psihologii nu ma pricep, deci nu stiu ce sfat sa iti dau. Intreaba-ti cunostiintele sau cauta pe internet un psiholog / psihiatru bun de la tine din oras. Asculta niste Austere, poate o sa te linistesti.
Numai bine!

| Lvrvwe explică (pentru BeyondMurder):

Mulțumesc frumos pentru sfat.