| OnWeed a întrebat:

Aceasta este o intrebare adresata mai mult adolescentilor. In primul rand, cati ani aveti? Apoi intrebarea. fumati? Daca da, de cand fumati? De ce fumati (de buna-voie sau a devenit dependenta)? Cum ati fost atrasi sa faceti asta? Preferati tigari tari sau slabe? Puteti spune ce placere va aduce fumatul? Aveti de gand sa va lasati de fumat? Si ultima intrebare... parintii vostri stiu?

Intreb acest lucru din pura curiozitate si as dori sa fiti sinceri. Si sper ca nu am deranjat pe nimeni prin atatea intrebari.happy

24 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am aproape 20 de ani . Nu fumez.

| Bacemi a răspuns:

Am aproape 20 de ani. Nu fumez.

| dulc3'maria a răspuns:

Am 17 ani... fumez dar foarte rar in cluburi ori cu prietenii la petreceri, unii baieti mi-au dat odata sa incerc si nu mi-a placut insa pe parcurs anturajele m-au facut sa mai fac asta si intr-un timp incepuse sa imi placa.Prefer tigari mai slabe si placere nu prea am insa e mai mult de fite asa... Da ma voi lasa definitiv avand in vedere ca nu fumez des ci doar rar in cluburi ori la petreceri ma voi lasa.Am doar mama si stie insa nu este de acord in privinta asta deoarece imi pun sanatatea in pericol dar stie ca daca vreau sa fumez pot face asta oricand sunt o fire mai rebela imi place sa fac ce vreau eu si sa risc orice fara sa ascult pe nimeni dar ma gandesc ca nu este bine si ca trebuie sa ma mai gandesc si la mine si asta voi face pe parcurswinking

pupici pupicilove struck

| Victoria a răspuns:

Am 17 ani si nu fumez. Niciodata nu am fumat pentru ca tin la sanatatea mea.

| thegreatgatsby a răspuns:

Am 14 ani si nu fumez, si nu am de gandwinking

| VodkaCoca a răspuns:

18, fumez, de vreo 3 ani. Fumez vogue de menta. Sincer sa spun am inceput la scoala, ca colegele si colegi fumau, si tot imi ziceau incearca si tu. Am inceput sa trag, si dupa vreo 2 luni am inceput sa imi cumpar si eu pachetu de tigari. Nu sunt dependenta fumez doar cand sunt nervoasa si ma mai linisteste si cand mai sunt in companie. Si daca tu nu fumezi nu te apuca.

| Yly a răspuns:

Am 17 ani.nu fumez.am încercat. uneori mă mai tentează. așa la căteva luni laughing. dar nu pot zice ca fumez. o țigară la 3 luni...

| Alice_6278 a răspuns:

Buna am 15 ani.nu fumez deoarece nu este bine.parintzii imi interzic acest lukrul si eu askult sfatul lor deoarece sunt foarte adevarate.luatzi si voi exemplu "FUMATUL DAUNEAZA GRAV SANATATZII".

| mirunaioana a răspuns:

Am 14 ani si nu fumez, nici nu vreau sa incerc avand in vedere ca sanatatea este foarte importanta pentru mine si mi-as face mai mult rau decat bine daca as fuma.

| eveline a răspuns:

Buna:XAm 14 ani si nu, nu fumez si nici nu voi fuma vreodata.in primul rand sunt sa zicem alergica la fumul de tigara si in al doilea rand la mine in familie nu se fumeaza si ma bucur.De obicei se zice ca, copii a caror parinti fumeaza sunt curiosi sa incerce ce nu au incercat parintiii lor(sa fumeze)dar la mine nu se potriveste:X:X

| Andreea_8014 a răspuns:

Am aproape 14 ani
Nu
-
happy
Pe mine nu m-ai deranjathee hee

| Lary a răspuns:

Am 14 si nu m-as apuca niciodata de fumat.

| soricica a răspuns:

Am aproape 17 ani. Da fumez din pacatesad. Fumez de aproape 2 ani si a devenit dependenta, fumez cam un pachet la scoala [6 ore]. Am inceput sa fumez din cauza anturajului [prima data am incercat din curiozitate, apoi hai inca una si inca una si am ajuns la un pachet pe zibig grin]. Sincer prefer tigari gen Kent 8 si DunHill, dar acum intentionez sa ma las si am inceput sa fumez Virginia Slims. Nu, parintii mei nu stiu si nici nu vreau sa stiu cum o sa reactioneze cand or afla:-s.
Pe mine nu m-ai deranjat cu atatea intrebaribatting eyelashes
P. S. :Nu va apucati niciodata de fumat, e cea mai mare prostie...
Bye:*

| Ove a răspuns:

Buna dimineata ShadowDaniel.Am 16 ani. Da fumez.De 4 ani. Uneori fumez din plictiseala, cand sunt nervos fumez foarte mult nu stiu de ce am vaga idee ca ma face sa ma calmez, si pot spune ca e dependenta. M-am regasit in tigari si uneori in alcool.Prima tigare am fumato cu verisoara mea mai mare.Prefer tigari tari.Nu pot sa imi dau seama ce placere imi aduce fumatul stiu ca atunci cand nu fumez sunt foarte agitat, am foarte multa energie si as face ori ce pentru o tigare.Nu am de cand sa ma las de fumat. Da parinti mei stiu dar nu sunt alaturi de mine. Poate de aceia am ajuns in stadiul in care sunt. Sper ca am raspuns la toate intrebarile!

| anda_9874 a răspuns:

Am 16 ani si nu fumez. Nu imi place fumul de tigara si nici nu vreau sa imi pierd sanatatea happy

| elementz a răspuns:

Eu am 13 ani... da sad fumez de vreo 2 luni nu stiu de prostie, de la anturaj straight face Normale fumez Dun Hill, nu este o placere dar chiar nu stiu sa raspund laughinglaughing as vrea sa ma las dar cand vad colegi disper laughinglaughing si parinti din pacate nu stiu straight facestraight facestraight face dar shhh whistling

| OnWeed explică:

Vad ca sunt destui nefumatori pe site din fericire, sincer nu ma asteptam sa fie atatia.

@litleisa - Cam tarziu, din pacate si eu m-am apucat si chiar am vrut sa ma las dar nu am reusit.
@evelin - Nu sunt de acord cu chestia ca daca parintii sunt fumatori vor fi si copii atrasi sa fumeze, eu nu am fost atras sa fumez pentru ca i-am vazut pe parinti, am fost doar prins intr-o situatie mai nasoala care m-a adus in acest stadiu.
@WhOami - Destul de nasoala situatia in care te afli sincer. straight face

Pentru cei care zic ca nu s-ar apuca niciodata de fumat, sa stiti ca si eu gandeam la fel, dar niciodata nu stii ce ti se intampla si ajungi intr-o situatie in care te apuci si dupa te vei gandi doar cum sa te lasi probabil.

Iar opinia mea despre fumat e ca chiar te calmeaza cand esti nervos/suparat. dar nu merita, iti pui sanatatea in pericol si mai si cheltui ceva bani pe tigari.

| malina_9455 a răspuns:

Am 15 ani si nu fumez nici nu vreau si nici nu am fumat... dc? u fumezi?big grin

| BlackHeart a răspuns:

Am 15 ani, nu fumez si niciodata nu voi fuma, mai ales ca nu suport fumul de tigara happy

| ╰•●๋° rღxx°●๋•╮ a răspuns:

Am 16 ani. nu fumez. am incercat. curiozitatea ne face pe toti sa incercam mai devreme sau mai tarziu. ceea ce conteaza e atitudinea de dupa. daca iti dai seama ca nu ai nici un avantaj, nu castigi nimic, ci din contra pierzi e bine. in cazul in care nu iti dai seama sau deja nu mai poti sa renunti e cam nasol. dar fiecare face alegeri pentru el. si...cand si-o face omul cu mana lui se numeste lucru manualhee hee

| Ciupy_2848 a răspuns:

Am 19 ani, fumez de 7 ani, a devenit dependenta, m-am apucat de fumat pentru. ca vroiam sa ma dau rotund in fata unei fete straight face, fumez Kent8 (unii o considera slaba, altii tare... pentru. mine e normala), nu prea pot spune ce placere imi aduce fumatul (asta a fost o intrebare gen "ce simti cand faci sex?"). DA! Am de gand sa ma las dar nu prea ma ajuta imprejurarile. Da, parinti mei stiu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 19 ani aproape, da uneori nu tot timpul, de la varsta de 18 ani, pai de obicei mai fumes cand sunt nervoasa sau suparata, pai am vasut la prieteni mei si am spus sa incerc sa vad cum e, indiferent, pai fumatul te mai linisteste cand esti suparata sau nervoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.am 16 ani, da fumez, de un an fumez, m-am apucat in primul an de liceu din prostie si nu mai pot sa ma las am cam devenit dependenta, depinde de obicei kent8 dar mai fumez si pall mall light, nust daca imi aduce o placere fumatul, de lasat poate intr-un viitor mai indepartat adica peste vreo 2-3 ani, mama banuieste ea ceva da inca nu i-am confirmat ca fumez. dc vrei sa te apuci? eu nu te-as sfatui chiar daca am ajuns sa fumez chiar si un pachet pe zi nu te-as sfatui

| noname_1234 a răspuns:

Am 16 ani. Da, fumez.De un an(15 ani). Nu am devenit dependenta, dar pur si simplu a devenit o placere/un obicei.Totul a inceput cu o petrecere si chiar nu vreau sa mai dau alte detalii.Fiind fata prefer cele slabe, gen Vogue, Virginia Slims, Parliaments, Glamour etc.Ma relaxez foarte mult atunci cand fumez.Nu stiu, poate pe viitor. daca viitorul meu sot nu este de acord sa fumez, ma voi lasa. Tatal meu stie de fratele meu, dar de mine nu.De mine stie doar mama. E complicata povestea.