| Andra030707 a întrebat:

Aceasta intrebare cred ca este mai mult adresata celor plecati in strainatate, caci ei ma vor intelege cu siguranta mai bine, dar ma bucur si sunt recunoscatoare pentru orice fel de raspuns!
Sunt o adolescenta de 16 ani si m-am mutat din Romania acum cativa ani, pot sa spun ca m-am integrat, am invatat limba si este totul ok, numai ca imi este foarte dor de tara, am perioade cand plang zile intregi din cauza asta si nu ma simt tocmai bine. Nu ma intelegeti gresit, sunt destul de matura incat sa inteleg ca viitorul meu este mult mai important, dar nu prea poti controla sentimentele. Chiar nu mai stiu ce sa fac si simt ca cedez psihic si fizic. Fara sa vreau gandul meu zboara doar la Romania. Ar putea cineva sa imi dea un sfat cum sa pot gestiona mai bine sentimentul asta de dor de casa?
Multumesc pentru potentialele raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

E ceva natural.
Tu ai copilărit aici, prima limbă pe care ai învățat-o e română, primii tăi prieteni au fost români, primele tale amintiri sunt din România. Dacă te-ai mutat "acum cativa ani" înseamnă că ai și făcut o parte din școală în România, ai trecut prin sistemul de învățământ românesc. E normal să te simți româncă.
Față de cei din țara în care ai emigrat vei fi o străină. Ei te simt ca o străină. Și când va trebui să te angajezi mulți te vor refuza pe baza faptului că ești româncă iar dacă te vor angaja, te vor pune să faci cele mai grele sarcini (pe care nimeni nu le vrea) și apoi te vor da afară imediat cum găsesc unul de-al lor. Vei fi paria acolo, draga mea.
Cum rezolvi asta? Poți merge în vacanțe în România, îți faci prieteni de-aici și încerci să nu îți uiți originile. Adică citește cărți în română, vizionează filme în română, uită-te la videoclipuri în română, vezi știrile din România etc.

| Andra030707 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Imi pare foarte rau ca nu m-am exprimat corect. Sunt aici de aproape 3 ani. Si da, cea mai mare si frumoasa parte din viata mea am trait-o in Romania si iubesc Romania foarte mult, ceea ce nu simteam inainte sa ma mut. Chiar daca nu este cea mai dezvoltata tara din lume ma voi bucura de fiecare data cand ma intorc acolo in vacanta. Sincer eu nu prea am de gand sa raman aici. Dupa ce termin scoala chiar as vrea sa ma intorc acasa si sa muncesc sa imi fac o viata frumoasa acolo.
Multumesc frumos pentru raspuns.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Andra030707):

Bravo! Așa te vreau! Foarte puțini tineri mai au patriotism în ziua de azi!
Zicea la un moment dat cineva (nu pot zice cine că-mi blochează contul): "Țara asta piere din lipsă de oameni, nu din lipsă de programe". Mare dreptate a avut!

| Andra030707 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Multumesc frumos! Foarte multi spun ca patriotismul e penibil in ziua de astazi, dar am invatat sa nu mai ascult de ce spune fiecare. Eu mi-am facut propria mea parere, stiu ce ma face fericita si pentru asta voi lupta, am prieteni care ma sustin si sunt sigura ca voi ajunge departe si in Romania, chiar daca putin cred asta.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intoarce-te inapoi daca nu te retine nimic acolo.

| Andra030707 explică (pentru darrio2007):

Am 16 ani, sunt in clasa a 10-a, nu am cum sa ma intorc, nu sunt majora.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andra030707):

Si acolo cum ai ajuns?

| Andra030707 explică (pentru darrio2007):

Cu parintii, asa au decis ei

| darrio2007 a răspuns (pentru Andra030707):

Atunci stai acolo pana implinesti 18 ani, ca sa te poti intoarce singura. Dar apoi iti va fi dor de parinti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai acolo unde esti. Tu de la 25 ani o să îți mulțumești.