| Alex2126 a întrebat:

Acum am 17 ani dar acum 2 ani și ceva am trecut printr-o despărțire (ea s-a despărțit de mine) și am suferit super mult. Acum nu mai sufăr după ea dar simt în fiecare zi nevoia de afecțiune dar nu o primesc de la nimeni. Seară de obicei simt nevoia să mă îmbrățișeze cineva atunci mă culc. Îmi place de-o fată de 22 ani dar îmi e frică ca poate nu e ceva reciproc din cauza vârstei. Mă gândesc la ea non-stop, mă gândesc dacă să îi scriu și ce aș putea să îi scriu.

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Man,uite care e situația.O relație de iubire presupune și suferința,multi nu și-o asumă și pățesc fix ce ai pățit tu.
Multi zic că "eh,doar aia nefericiți au nenorocul de a suferi",total greșit!
Unii din noi suntem încercați mai mult și mai aspru,in timp ce alții sunt parcă de neatins,asta e viața, ne asumăm.
Și să îți mai zic un lucru, faptul că tu ai avut neșansa sa vezi cum e suferința in "carne și oase" ti-a dezvoltat experiența de viață, da da, ai citit bine.Multi au 30-40-50 de ani și nu au avut vreo relație și tu ai avut prilejul acesta de a vedea cum e.Nu știu dacă înțelegi, dar vei înțelege mai târziu.

Pe lângă asta, hai sa îți mai zic un lucru.
Nu e greșit că iubești o fata de 22 de ani, chiar deloc, contrar a ceea ce zic multi.
Pentru că na, vârsta în fond e doar un număr și știu că nu e foarte relevanta.
Adică sunt persoane imature la 30+ in timp ce alții la 18 ani au și copii.
Ideea e că daca îți dorești o relație cu fata aia, atenție! Asuma-ti!
Spune-i că simți ceva pentru ea și că ați vrea sa aprofundați acest sentiment și vezi ce îți spune.
Tu până la urmă ți-ai făcut treaba,că accepta sau nu,capul sus,mergi înainte! Femei ai de unde alege,că nu a fost sa fie, sănătate!
Nu trebuie să plângi că nu ești iubit sau mai știu eu ce, atenție! Fara sa faci nimic!
Daca te plângi toata ziua, problemele tot acolo vor rămâne.
Acționează! Asuma-ti și mergi cu capul sus! Știu că poate suna fain, dar nu te vezi capabil!
Nici nu trebuie sa te vezi, doar lasă-te purtat de val și exprima-ti sentimentele
Acuma pe bune, pierzi ceva?
Sa nu te aud că te faci de ras happy
Hai, lasă prostiile și treci la acțiune
Bafta!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti o fata de varsta ta!
Fii realist, esti mult prea mic la 17 ani, inca adolescent, iar ea o femeie matura de 22 de ani si iar vei suferii, fiindca te va refuza.

| dullcat a răspuns:

E destul de ingrijorator ca tot repeti aceleasi intrebari in care este implicata femeia aia de 22 de ani.Te-ai gandit ca poate fixatia respectiva se manifesta in prezent din cauza lipsei de afectiune din partea mamei, asta explicand si nevoia de a cauta pe cineva mai mare decat tine? Ia in considerare sa mergi la psihologul liceului, daca aveti.Fiind inca elev, nu trebuie sa platesti nimic.

| sammie a răspuns:

Gaseste pe la liceu o fata de varsta ta. Plus ca o relatie intre voi ar fi ilegal. Nu incerca sa te bagi in belele.

| Alex2126 explică (pentru sammie):

Nu știu să fie ceva ilegal atâta timp cat eu am peste 16 ani iar diferența dintre noi e de 5 ani fără câteva zile dacă la asta te refereai ca ar fi ilegal

| ClaRa91 a răspuns:

Ce vrei tu? Sa fii imbratisat? Pai e scump si tu nu ai nimic. Si pijamaua e cumparata de parintii tai.

| Hyperion7 a răspuns (pentru ClaRa91):

Eu zic sa nu fim chiar atât de tranșanți, mai ales cu cineva cu traume.Nu îl încurajezi, din contra.
Ideea e că nu toate fetele sunt materialiste și urmăresc portofelele groase, mai sunt și fete care iubesc cu inima, nu cu altceva.
Mai mult de atât.Nu că vreau sa mă iau de tine sau ceva,chiar nu am nimic personal cu tine și nici cu altcineva,dar hai sa o luam altfel.
Bine,el nu are nimic de oferit deopotrivă material.
Dar o fata care e materialistă,ce-i oferă?
Acum să fim putini realiști,o femeie cere prea mult și oferă prea puțin,mai ales cele care se pretind independente și materialiste.
In plus,hai sa fim serioși. Poate pe moment totul merge ca pe roate,dar când puneți capul pe pernă, tot ca unele persoane va iubiți și ați da orice sa fiți și voi iubite, dar nu prea aveți de cine.
Banul este cel ce învârte lumea, de acord, dar banii nu vor tine niciodată la tine, oricât de multi ai avea.

| ClaRa91 a răspuns (pentru Hyperion7):

''Dar o fata care e materialistă, ce-i oferă?''
Pai pasarica, curatenie si mancare pe langa banii de salariu.
E putin?

| Hyperion7 a răspuns (pentru ClaRa91):

Și iubirea unde-i?

| ClaRa91 a răspuns (pentru Hyperion7):

Dar voi barbatii stiti ce-i aia? Meritati? Trebuie sa platiti. Nimic nu e gratis.

| Hyperion7 a răspuns (pentru ClaRa91):

Ăm,dahappy
Întrebare:ai iubit? As prefera să fii directă big grin

| ClaRa91 a răspuns (pentru Hyperion7):

Daca as fi mai directa mi-ar suspenda contul.
Barbatii cam 90% e porci. Si tu esti in aia 90%.

| Hyperion7 a răspuns (pentru ClaRa91):

Deci nu, acu' îți înțeleg atitudineawinking
PS. daca noi suntem porci, biologic vorbind, voi astea de va combinați cu porci e scroafe laughing

| ClaRa91 a răspuns (pentru Hyperion7):

D-aia trebuie sa platiti. Sunteti porci.

| Hyperion7 a răspuns (pentru ClaRa91):

Ai dreptate