| spidy a întrebat:

Acum o saptamana mi-am luat chitara acustica si as vrea sa invat sa cant. dar imi trebuie profesr sau pot invata si acasa? cat de greu este? unii imi spun ca singur nu o sa reusesc...astept niste sfaturi

Răspuns Câştigător
| upendo a răspuns:

Buna :-) In primul rand nu ar trebui sa te lasi afectat/a de ceea ce spun ceilalti, de fapt nimeni nu ar trebui. Conteaza sa ai incredere in tine, in orice faci. Daca vei gandi ca nu poti, te vei da batut chiar inainte de a incepe.Eu te sfatuiesc sa cauti un profesor.te initiaza, sigur ca asta dureaza ceva, pentru ca iti pot spune ca nu se invata de azi pe maine. Dar ai incredere in tine, iubeste muzica cu adevarat si vei reusi.( Inca un sfat : chiar daca iti e greu la inceput nu lasa nicio zi fara sa exersezi, mai bine 10 minute in fiecare zi decat 2 ore la o saptamanawinking )
Ai incredere in tine, ai sa vezi ca Dumnezeu te va ajuta daca iti doresti cu adevarat si ai incredere. Sa ne spui ce ai facutwinking

2 răspunsuri:
| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a răspuns:

Si eu la fel, am o chitara de 2 ani si sincer am invatat repede de pe youtube big grin mai ales ca acolo inveti intai acordurile si tehnica de interpretare a anumitor melodii. daca exersezi vei reusi. un profesor? hmm.nu ar fi rau dar chiar e bine sa inveti singur din simplul motiv ca daca descoperi tu toate tehnicile le vei tine minte foarte binewinking

| Anndrey1234 a răspuns:

Am avut aceeasi problema. Tata mi-a cumparat o chitara dar eu nu gaseam niciun profesor de chitara asa ca mi-am cumparat o carte "invata sa canti la chitara" sau ceva de genu si in 2 luni am inceput sa cant destul de bine.