| lorennnna a întrebat:

Ajutoorr! stir cineva vreun exercitiu care l-as putea face pentru a-mi controla emotiile cand citesc in fata clasei? pentru ca tremur imi tremura vocea inima bate foarte tare si nu mai pot continua lectura sad pastile ceva?

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai incredere in tine! AUTOEDUCATIE:stai in fata oglinzii si repeta de cate ori vrei ca esti desteapta,frumoasa,puternica!
Pasilele,nu pre ar fi bune(iti ataca ficatul),dar,cand stii ca ai o prezentare mai deosebita poti lua un calmant(acestea se dau doar cu reteta de la medicul de familie,care stie ce trebuie sa-ti recomande). Chestia cu bataiile inimii,ar fi ceva mai problematic(palpitatiile nu sunt bune pentru inima). Poti bea ceaiuri de tei,sunatoare,valeriana+ paducel.
Mergi la medicul de familie, unde poti sa ceri trimitere pentru cateva analize ale sangelui(se fac gratuit, daca parintii sunt asigurati la CAS). Poate ai lipsa de calciu, magneziu, potasiu.Bea cat mai multa apa, acum cand este foarte cald si transpiri.

| drogh a răspuns:

Nu ai nevoie de pastile pentru asa ceva. Fa un exercitiu cu tine acasa, citeste mult si considera ca stai in fata unei multimi intregi de oameni. Incearca sa prinzi curaj in tine si sa te concetrezi! Nu fi timida fiindca nu ti se intampla nimic. La inceput se intampla sa-ti bata inima tare si sa tremuri, dar apoi ascunde toate starile acestea fiindca nu te ajuta cu nimic. Fii increzatoare happy

| superady98 a răspuns:

Nu ai nevoie de pastile.Totul vine de la creier.Trebuie sa inveti sa te controlezi. Poti incepe prin a-ti pune foaia in fata pentru nu a vedea pe nimeni si inspira adanc. Apoi incepe sa citesti fara sa te gandesti la nimic concetreaza-te doar la lectura(text)Sper ca ti-am fost de ajutor. Succes happy