| Mayar a întrebat:

Ce preferi?
Ca publicul general sa creada ca esti o persoana oribila/neplacuta, dar familia ta sa fie foarte mandra de tine?
Sau preferi ca familia ta sa creada ca esti o persoana oribila/neplacuta, dar publicul general
sa fie foarte mandru de tine?

Putina atentie, aceasta intrebare este cu subinteles, putin metaforizata. Asadar, ce alegeti?

Răspuns Câştigător
| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Cred ca inteleg ce vrei sa spui; aleg ca publicul general sa creada ca sunt o persoana oribila/neplacuta, dar familia sa fie foarte mandra de tine, deoarece familia, logic, ma cunoaste cel mai bine. Nu citesti un om dupa coperta sa si nu te iei de acesta dupa aparente

| Mayar explică (pentru Busila_Andrei_1995):

Da, te-ai prins! La asta m-am referit!winking

17 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Daca lumea este mandra de tine, ai oportunitati financiare, influenta necesara pentru a trai intr-o bogatie continua.
Daca lumea te uraste, si singurii care sunt mandri de tine sunt rudele tale, vei muri drept un nimeni, si probabil sarac lipit pamantului. Dar totusi, vei avea oamenii care tin la tine, aproape.

Sunt indecis, versurile de mai jos imi exprima cel mai bine gandurile pe subiectu' asta.

"Nu sparg banii pe droguri,
Banii-s drogul.
Normal ca-mi plac banii,
Dar banii nu-s totul."

| Drimmero a răspuns (pentru Speed99):

Cum sa mori un nimeni daca o gloata de prosti nu te vor? Pana la urma te... pe ei de oameni si iti traiesti viata,, ca d-aia iti este data, nu trebuie sa te faci placut pentru nimeni, nu trebuie sa te placa toti si nici tie sa-ti placa de toti.

| RAY a răspuns:

Eu unu nu prefer nici una nici alta, nu vreau sa fie mandra de mine nimeni, daca eu sunt impacat cu mine atunci e ok, degeaba e familia daca eu nu sunt sau publicul, eu nu traiesc pentru alti

| LoveSleep a răspuns:

Nu înțeleg metafora

| Mayar explică (pentru LoveSleep):

Vezi ce a raspuns Busila_Andrei_1995

| mentholinks a răspuns:

As vrea sa-mi placa mie de mine. Ma doare undeva de restul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ma doare-n pl.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer adevarul si NU ipocrizia! Insa viata intima NU trebuie sa o stie toata lumea: asta inseamna intim. DAR adevarul presupune si publicarea intentiilor si scopurilor BUNE din viata, dar nu TOATE pentru ca Dumnezeu NU spune tot la oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot spune linistit (deja prevad ca o sa comentezi tu ceva ) ca nu ma doare de parerea nimanui. Fie familie, prieteni, oameni pe strada si intr/o oare care masura prietena mea. Nu ma schimb pentru nimeni. SUnt cum sunt si asta e.

| Mayar explică (pentru anonim_4396):

Ok, dar dintre cele doua, pe care ai alege-o? este alb sau negru, nu tratam gri aici

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Hmm. Cred ca prima ar fi normal sa aleg. Trebuie sa iti pese mai mult de ce cred cei apropiati decat alte persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afaceri se catalogheaza omul dupa aparente si NU dupa cat de iubitor este cu familia. Dumnezeu se prezinta bun si fata de "straini" adica fata de cei ce nu-l iubesc: le da ploaie, fructe, legume si placerile vietii precum sexualitatea. Asadar de ce nu ne-am prezenta buni iubitori atat cu familia cat si cu ceilalti oameni la fel cum face Dumnezeu? Evident ca oricat de buni am fi nu am fi simpatizati de toti oamenii din aceasta lume departata de valorile lui Dumnezeu si pentru ca oamenii au preferinte diferite. Cristos era simpatizat si de oameni desi nu de catre toti, DAR cel mai important era iubit de Dumnezeu. Insa nu uita ca omul insusi si oamenii nu-si pot reda viata lui/lor insisi decat doar Dumnezeu poate reda viata. Gandurile parerile doar personale sau ale oamenilor NU-l duc pe om decat la MOARTE ETERNA sau moarte dubla sau moartea a doua. Apocalipsa 21:8. Deci prioritatea corecta a preferintelor/parerilor este urmatoarea: preferinta/parerea lui Dumnezeu ( "inima poate fi inselatoare" ) > preferinta/parerea proprie SI a partenerei > preferinta/parerea rudelor de gradul I > preferinta/parerea prietenilor > preferinta/parerea altor oameni neostili sau nedusmani > preferinta/parerea altor oameni.

| Zullabar a răspuns:

Familia deja crede asta laughing sper ca nu si fanii mei

| rge5trth56gh6h a răspuns:

Sa moara ma_ta, magdaleno femeie, ce complex gandesti
https://www.tpu.ro/......pre-pisici

| Mayar explică (pentru rge5trth56gh6h):

Ok... cred ca te-ai ratacit putin... raised eyebrows