| Ctynnaa a întrebat:

Am 13 ani...Incep sa ma izolez
Ridic tonul la parintzi, dar asa simt pe moment...nu ca as vrea intentionat
Pe net incep sa vb in sictir
Ascult numai melodii triste
Inafara de pr mei, celelalte pers e ca si cum nu ar exista
Refuz sa ies afara. Ce se intampla cu mine?

7 răspunsuri:
| Slow a răspuns:

Daca zici ca ai doar 13 ani, este posibil sa treci printr. o perioada a vietii in care ai crize de personalitate. Acum esti la varsta cand tu trebuie sa "imbraci" cat mai multe caractere, sa vezi care ti se potriveste cel mai bine. Eu zic ca este normal. Si eu am trecut prin as aceva. E vorba doar de o noua treapta urcata. Acum nu mai esti la pubertate, ci intrii in grupa adolescentilor. De aici si faptul ca te certi cu parintii. In corpul tau au loc o gramada de schimbari, in special schimbari hormonale. Ai stari schimbat-oare. Acum esti fericita si vrei sa iesi cu prietenii, in clipa urmatoare te inchizi in tine si nu mai vrei sa vezi pe nimeni. Faptul ca tipi la parinti nu e bine. Stiu ca uneori exagereaza sau poate ca inca te mai considera mic copil (ceea ce nu esti, pentru ca la 13 ani esti destul de maricica incat sa stii ce e binele si ce e raul). Doar ca in acetse situatii, parintii sunt cei care te pot ajuta. Acum dpeinde cu care te intelegi mai bine. Eu zic ca mama ta iti poate explica mai bine ce se petrece cu tine, pentru ca banuiesc ca si ea a trecut prin asta. Cu tatii e mai dificl la varsta asta, pentru ca ei de obicei evita discutiile "stanjenitoare" gen ciclul menstrual, sexul, chiar si ideea de a avea un iubit. Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici prin ce treci. Sunt sigura ca ea va intelege si te poate sfatui, pentru ca ea te cunoaste mai bine. In ceea ce-i priveste pe prietenii tai, incearca sa te stapanesti putin. Pentru ca ceea prin ce treci tu e ceva trecator, in schimb prietenii nu. Daca simti ca ai o stare de sictirita in tine, mai bine nu ai mai vorbi cu nimeni si ai face ceva ce iti place. Vei vedea ca dupa aceea te vei simti mult mai bine.
Daca tu simti ca unele perosane "nu exista", inseamna ca nu sunt destul de importante pentru tine. Nu. ti fa griji, la un moment dat iti vei da seama si de existenta lor, dar pentru moment ocupa. te mai mult de tine si mai putin de altii. Trebuie sa fii puternica si nu te speria, nu se intampla nimic cu tine. E doar o etapa a vietii tale, peste care, din pacate, nu poti sari.
Mult succes! :*

| .♥.íииα .♥. a răspuns:

E normal... asa am fost si eu tongue

| EANS a răspuns:

Atata am si eu si sunt la fel.mamai a spus ca si ea a fost la fel. trece la 15-16 ani. sper sati treaca mai repede

| laura_8904 a răspuns:

Ori esti prea plictisita de aceleasi lucruri ori ai o anumita problema ceva te-a deranjat sau poate cineva
daca e prima varianta mai ai putin pana la scoala si iti va trece daca insa e legat de altceva trebuie sa te gandesti mai bine si sa rezolvi acel lucru cat mai curand(ma refer la o cearta cu cineva drag sau nu iti iese ceva cum vrei sau poate te-ai indragostit)orice ar fi rezolva cat mai curand pana viata ta sociala nu devine un dezastru:d

| DUTCH a răspuns:

Te crezi adolescent sau ce? ca nu prea copii prea bine.
si ce ne spui ca devii frustrata? crezi ca evoluezi de la mucos - adolescent - adult?
nu impresionezi pe nimeni cat de true esti in momentele adolescentei, ca devii emo. you suck.

| ilincush a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie la fel, dar la mine era pentru ca nu aveam prieten(adica nu era cineva care sa ma placa, cand toate fetele din cls aveau unul ceea ce m-a demoralizat)daca imi dai mai multe detalii s-ar putea sa te ajut, pana atunci macar nu mai asculta melodii triste as putea sa-ti dau si o lista de melod mai putin triste... dar trebuie sa-mi spui ce stil ai

| Stefania a răspuns:

Buna!

Esti la o varsta normala cand incepi sa cresti si devi adolescenta. Adolescenta incepe de la vasrat de 13 ani si se termina la 16 ani.In acesti 3 ani tu vei descoperi o alta lume, atunci iti dai si tu seama ca cresti in cei 3 ani vei deveni mai inchisa in tine, pentru ca cresti si te schimbi, cu parinti este normal sa te certi eu am 12 ani si si pe mine ma mai cearta si mai ridic tonul si eu `blushing. In acesti 3 ani vei descoperi alta viata, alta lume o sa te schimbi foarte mult, o sa apara problemele, pe care bineinteles nu le doreste nimei, toti suntem oameni si semanam 99, 9%, dar 50% tot diferim.Adolescenta este cel mai frumos lucru din viata`love struck.Nu trebuie sa fi inchisa in tine la varsta asta, pentru ca vei regreta cu timpul, in acesti trei ani trebuie sa traiesti viata la maxim, vei descoperi lumea adevarata, acesti 3 ani sunt cei mai frumosi ani din viata unui adolescent "
unui om", in acesti ani se intampla multe lucruri, lucruri bune, de asemenea rele, dar o sa treci peste ele cu bine. Uite si eu incep sa devin adolescenta dupa zi cum trece `happy si cel mai mult imi doresc sa devin PSIHOLOG`love strucklove strucklove strucklove strucklove struck, imi doresc acest lucru foarte mult si din toata inima, sunt foarte ambitioasa, pentru asta ma lupt`love struck si cu binele si cu raul, cu ajutorul lui Dumnezeu o sa trecem peste toate`love struck, tot ce trebuie sa faci este sa crezi in el si in tine insuti`love struck. Speranta moare ultima`love struck, stiu ca sunt cam ciudata de la varsta asta, dar as vrea sa aflu cat mai multe despre oameni, imi place sa ma informez `love struck si cum am mai spus visul meu este sa devin PSIHOLOG`love struck.

[{ By °oღ♥MiCo0TzA♥ღo° ♥PiNkY♥ }]