| Miriam1020 a întrebat:

Am 13 ani si imi place foarte mult sa ma uit la seriale si zilele acestea am inceput sa-mi doresc foarte mult sa devin si eu o actrita in Romania...credeti ca ar trebui sa renunt sau din clasa XI-a sa intru la un liceu de actorie? Vreau niste pareri va rog❤

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Trebuie sa te gandesti la cateva lucruri intai: daca ai talent, daca merita, daca sunt destule filme ce se produc in Romania, daca vor mai fi filme in Romania peste cativa ani sau vor fi toate preluate din alte tari cu o industrie mai puternica, daca filmele din Romania ti se par ok... etc. Personal iti recomand sa mergi pe un profil teoretic si sa iei cursuri in privat, pentru ca daca te razgandesti ai pus-o. Oricum, actoria reala o inveti la facultate si nici acolo. Daca ai talent te descurci si fara, daca nu, poti face si 100 de facultati de actorie de oriunde ca tot mediocru ramai. Apoi alegi daca vrei la teatru / daca vrei sa combini teatrul cu altceva. (sa faci 2 facultati in acelasi timp, ca in caz ca actoria nu merge sa poti avea un plan de rezerva). Aminteste-ti totusi ca multora le plac filmele, insa asta nu inseamna ca toti sunt buni de actori. E o meserie grea, poti sa ramai pe strazi sau poti avea un succes de nivel astronomic, poti fi apreciat sau nu de oameni. Ce vezi tu in filme nu e nici macar 1 % din actorie. Gandeste-te bine la asta. Mult succes in viata!

1 răspuns:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Incearca sa te reorientezi spre altceva. Sincer iti zic ca nu faci absolut nimic cu actoria. Nu degeaba actoria se numeste facultatea muritorilor de foame deoarece acolo is 2 categorii de oameni : Cei care reusesc ( un 2% din totalul care sunt acolo ) si cei care nu reusesc si dupa chiar ca nu mai ai ce face cu facultatea aia. Plus cu toata porcaria asta de covid actorii au fost loviti grav si abia abia mai rezista. Nu iti zic cu rautate sau ceva... E doar purul adevar ca nu faci nimic cu actoria in tara asta