| Wildie a întrebat:

Am 13 ani si jumatate si 1.51 inaltime. Mama are 1.53, tata 1.75. Am samse sa ajung la 1.65?

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Faci aşa:Aduni înălţimile părinţilor, împarţi la 2, iar apoi scazi 5. Rezultatul... înălţimea la care vei ajunge. Să calculăm:
(175+163)/2-5=338/2-5=169-5=164 Deci... înălţimea ta genetică este de 1, 64 centimetri. Nu este garantat acest lucru, dar nu vor exista diferenţe mai mari de +/-5centimetri. Eu zic că ai şanse să ajungi la 1, 65 dacă mai faci şi ceva sport. Baftă!

9 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Și uite de ce nu trebuie lăsați copiii la Internet sau la PC...

| Ananas2 a răspuns:

Da. daca semeni mai mult cu tatal tau poti sa fi inalta, ca el. dar daca semeni cu mama ta o sa fi mai micuta.

| ɹαℓυ a răspuns:

Avand in vedere ca fiecare se dezvolta in ritmul sau raspunsul este da, este posibil sa ajugi la 1.65, mai ales daca semeni cu tata care este mai inalt.

| Ralucutza a răspuns:

Da, ai sanse. Un sport gen basket iti mareste considerabil sansele.

| alliss a răspuns:

Ti se pare ca suntem paranormali sa stim daca vei creste sau nu thinking

| bella_5718 a răspuns:

Da,pana la 18 ani ai timp sa cresti
eu la 13 ani cred ca aveam 1.47...acum la 16 am 1, 60, deci...

funda?big grin

| AndreeaCojo a răspuns:

Da, se poate fiindca fetele se dezvolta pana la varsta de 14 ani si poti sa cresti cu inca 15 cm sau 10 cm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, esti in crestere. oricum e mai frumos sa fii mic. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine, e prea mult 1.65 dar 1. 60 ai putea sa ajungi! Bafta.