| Amnasnsbbbsjs a întrebat:

Am 13 ani si primesc foarte mult bully pe motiv ca sunt plata de la baietii din clasa si unele fete, in noua clasa ( scoala )toate colegele se vorbesc pe la spate si in fata se prefac ca sunt prietene, ele vorbesc inclusiv de mine, ce pot face sa ma integrez?

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ai timp sa te dezvolti daca ai abia 13 ani, la varsta asta mintile necoapte nu pot privi decat la aspect, asteapta sa mai cresti si treburile vor sta diferit.

| Violleta2022 a răspuns:

La 13 anisori nici nu ar trebui sa-ti faci probleme, fiindca asa arata mai toate fetitele, plate, subtirele, ca-s in crestere si dezvoltare.

Igora-i, canta cand treci pe langa ei, arata-le ca nu-ti pasa de comentariile lor si atunci se vor oftica ei, iar in final vor inceta ca nu vor mai avea fun pe seama ta.

| dullcat a răspuns:

Strategia cea mai inteligenta este sa nu te integrezi printre astfel de persoane nesuferite deoarece in acest mod le oferi pe tava si mai multe subiecte de barfa despre tine.Crede-ma ca nu iti doresti asemenea rezultat si nici nu ai nevoie de asemenea,, prietene''. Baietii viseaza cai verzi pe pereti de la prea multe filme xxx, insa nu ei trebuie sa se confrunte cu relitatea de zi cu zi cand ai o cupa mare la sutien. Ignora-i, asa e cand se zbuciuma hormonii in ei, desi nici respectivii nu ar trebui sa se pronunte despre asa ceva, nu-i ca si cum ei stau mai bine la capitolul din pantaloni, ci din contra.Mai ai timp destul sa te dezvolti pana pe la 18-20 de ani sau chiar 30 de ani, caci sanii femeilor mereu se schimba in functie de etapa vietii in care se afla.Tu abia esti in prima etapa, adolescenta. Bucura-te de ea si nu pune la suflet vorbele urate ale celor din jur!

| Hyperion7 a răspuns:

Tocmai,nu trebuie sa te integrezi.Nu doar că te duc pe cărări greșite, dar își vor bate și joc de tine.Cel mai bine e sa stai in banca ta și să nu te înhami cu persoane nașpa doar pentru că trebuie.
Oricum ai arata tu fizic, e un aspect pe care tu nu îl poți modifica (cel puțin nu în totalitate), așa că ar fi bine sa stai cuminte! Sigur își vor bate joc de tine că le ceri atenție.

| StoicAnalysis a răspuns:

Iti cumperi apa plata laughing Glumesc, scuze big grin.

Ce poti face este sa-ti vezi de treaba, sa nu dai importanta barfelor si sa fi atenta atunci cand discuti cu fetele. Adica sa nu divulgi lucruri rusinoase, intime sau care ar putea fi folosite pentru a-ti face rau. Am auzit cu urechile mele in liceu, in timp ce dormeam de la ora trecuta de franceza, cum un grup de fete mai "nesimtite" ii spuneau uneia mai cuminte, chestii "intime" despre ele ( chestii ce puteau fi spuse cu usurinta de ele), pentru a-i da curaj acelei fete sa spuna chestii intime despre ea care ar fi putut sa-i faca rau daca se ducea vorba mai departe. M-am enervat in sinea mea cand am auzit, deoarece stiam prea bine "jocul" ( eram de mult victima a acestui joc scarbos, si incepusem sa devin imun la el).
Atunci cand fata aceea mai cumintica voia sa raspunda, le-am intrerupt pe toate si i-am spus fetei sa nu le mai spuna nimic, pentru ca o data ce va spune acea chestie, "lipitorile" astea o sa duca vorba mai departe. Doamne ce m-au mai urat pentru faza aia laughing. Mi-as fi dorit si acum sa nu fi intervenit, pentru ca de atunci am fost luat in vizor pentru mai mult chin ce urma sa-l trag pana la sfarsitul liceului laughing.

| blairelovesmusic a răspuns:

Si eu primeam bully la varsta aia. Ar fi mai bine sa le ignori.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Multi primim bully sau am primit din diferite cauze idioate,eu am trecut prin asta si te sfatuiesc sa nu-i bagi in seama,gandeste-te doar atat,aia care dau bully de obicei sunt idioti iau note proaste asta e un lucru bun, stii de ce? Pentru ca daca inveti bine si iei o nota calumea nu o sa te mai intalnesti cu ratatii aia niciodata happy, tu intrii la un liceu calumea, unde dai de oameni calumea, mai dai si de 2-3 prosti dar aia e, dar cu siguranta o sa fie mai bine decat la generala, ambitioneaza-te sa iei nota mare la capaacitate ca sa nu mai pici la liceu cu ratatii aia.