| AlexSkillz19 a întrebat:

Am 14 ani fix si 1.61 si tata are 1.74 unchii si din partea mamei si al tatului au 1.82 fiecare si eu fac cate 50 flotari pe zi, mai fac si exercitii de intindere si iau si calciu, pot sa cresc la inaltimea definitiva la 1.80?

13 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Genetica asta e data dracului. Nu avem de unde stii exact. Ar fi interesant sa ne spui si inaltimea mamei. Daca ma intrebi pe mine as zice ca mai degraba vei avea intre 1.70 si 1.75. Ca sa-ti dau exemplu personal tata are 1.78-1.80, un alt frate de-al lui avea 1.88 iar altul cam 1.73-1.74. Eu am 1.70.

| AlexSkillz19 explică (pentru andreia67):

Mama are 1.53, pan la cat o sa cresc?

| AlexSkillz19 explică (pentru andreia67):

Mama are 1.53

| andreia67 a răspuns (pentru AlexSkillz19):

Nu putem sti, ai mama foarte mica de inaltime. Tinand cont de restul datelor as zice undeva la 1.70-1.72.

| AlexSkillz19 explică (pentru andreia67):

Nici pan la 1.70 n. ajung sigur

| RappaNow a răspuns:

Poți crește în înălțime pe parcurs, dacă faci sală încearcă să faci exerciții de streching pentru a îți întinde diferite oase și pentru a te ajuta să crești mai repede, îți recomand execuții cardio, de forță, și mai aleargă din când în când ( nu alerga tare că nu rezolvi nimic, aleargă încet și greu ) și îți poți cumpăra gantere. te ajută foarte mult.

| AlexSkillz19 explică (pentru RappaNow):

Si pan la cat cresc?

| RappaNow a răspuns (pentru AlexSkillz19):

Până la 20 de ani poți avea 1.70/1.80 depinde de dezvoltarea ta. happy

| AlexSkillz19 explică:

Nici pana la 1.75 cred ca nu mai cresc!

| Advinul a răspuns:

Daca vrei neaparat sa cresti am un program care ar putea ajuta

| AlexSkillz19 explică (pentru Advinul):

Pa.i spune.mi fratelo

| Advinul a răspuns (pentru AlexSkillz19):

Https://drive.google.com/open?id=0B6t1ei7x3KcaZUZuVTRvWUFjUVk
Incearca sa il faci o data pe zi, indicat seara, si daca poti sa joci baschet sau volei (sporturi care necesita sarituri pentru ati intinde coloana).

| AlexSkillz19 explică (pentru Advinul):

Daca l.as face mereu si as respecta o alimentatie corecta, mai ales ca in iunie fac 14 ani si de acum incolo ar trebui sa cresc... poate o sa ajung la 1.77 la inaltimea definitiva.