| AlinaMarianaIipc a întrebat:

Am 14 ani si mi-a venit menstruatia prima data. Luna trecuta azi sa implinit o luna si nimic. Oare ce se intampla... Vreau si niste sfaturi de produse de igena si cosmetica pe care sa le pot folosi in zilele de discomort. Va rog sfaturi...PLEASE.

Răspuns Câştigător
| LostInDreams a răspuns:

Alina, nu te speria, in primele luni menstruatia nu e deloc regulata, se poate sa-ti vina mai devreme, se poate sa iti vina mai tarziu.nu e nimic anormal, iti spun din proprie experienta, ba chiar poate sa nu-ti mai vina, am o colega care i-a venit acum 3 luni prima data si pe urma nu i-a mai venit deloc, asa am patit si eu acum 2 veri cand mi-a venit apoi nu mi-a mai venit urmatoarele 4 luni.produse de igiena nu stiu ce sa iti recomand, nu inteleg la ce te referi, igiena pentru zonele intime presupun, dar chestia cu cosmetica nu am inteles-o.de igiena incearca sa iti iei un gel pentru zonele intime(intreaba in farmacii), cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta, cu doctora de familie, cu o farmacista.nu sunt in masura sa iti dau sfaturi, nu vreau sa fie gresite.si tamponul pe care il alegi e important.eu folosesc in primele 3 zile(cand imi vine mai mult) always, iar urmatoarele 2 zile folosesc bella sau descreet pentru ca sunt mai subtiri si mai comode. sper ca te-am ajutat cu ceva. te pup! ai grija de tine!:X

2 răspunsuri:
| medgirl a răspuns:

Buna, Alina!
Nu este nimic grav, in general primul an menstruatia nu vine regulat, insa asta depinde la fiecare fata, mie de exemplu cind mi s-a inceput, a tinut o saptamana apoi nu am avut 2 luni. dupa parerea mea ar trebui sa vorbesti cu mama ta, ea iti va explica mai bine, dar in orce caz trebuie mereu sa fii pregatita, caci nu stii cind va veni! in ceea ce priveste produsele foloseste gel pentru zonele intime!
Bafta!

| ForbiddenLove a răspuns:

Nu te speriaa...prima oara nu iti vine regulat.