| izaww a întrebat:

Am 14 ani si trec in clasa a 8a. Ar fi o idee buna sa ma transfer in Anglia de pe acum? Daca da, cum se procedeaza? Mersi!​

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tatal tau poate face demersurile de transfer, daca doreste sa te ia in Anglia.
In primul an nu vei face scoala, doar un curs intensiv de limba engleza, dupa care la anul vei intra in clasa a VIII_a, cu alte cuvinte vei PIERDE 1 an de scoala.
Nu stiu cine ti-a vandut minciunele ca intri a 10-a, dar te asigur ca nu este adevarat, dimpotriva, toti pierdeti 1 an de zile din cauza curusului intensiv de engleza.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tai lucreaza LEGAL in Anglia te pot lua cu ei acolo, la scoala, daca nu, nu ai unde sa te transfer.

| izaww explică (pentru Violleta2022):

Mama nu lucrează dar tatal meu da și câștigă mult in Anglia, are si cetățenie, dar pe mine ma interesează dacă mai am șanse sa intru la o școală de acolo, dacă ma înscriu de săptămâna asta și cum se procedeaza. Voi da un test la început? Am auzit ca primul an nu voi face mai nimic decat voi asista la ore puțin apoi voi merge la niște cursuri de engleza, mai precis cumva îl voi "pierde". Voi întra în anul 10 (fiind copii de 14-15 ani) sau ma dă în anul 8 (12-13 ani)? Am citit ca la finalul anului 10 se vor da teste importante din diferite materii. Ma poate lamuri cineva în legătură cu aceste întrebări?

| izaww explică (pentru Violleta2022):

Mersi frumos!

| Violleta2022 a răspuns (pentru izaww):

Tatal tau poate face demersurile de transfer, daca doreste sa te ia in Anglia.
In primul an nu vei face scoala, doar un curs intensiv de limba engleza, dupa care la anul vei intra in clasa a VIII_a, cu alte cuvinte vei PIERDE 1 an de scoala.
Nu stiu cine ti-a vandut minciunele ca intri a 10-a, dar te asigur ca nu este adevarat, dimpotriva, toti pierdeti 1 an de zile din cauza curusului intensiv de engleza.