| Hugef a întrebat:

Am 15 ani, aproape 1.90. Cat voi mai creste? Tata are 1.90, mama 1.68, sora de 24 de ani 1.80 si din oct. pana acum am crescut vreo 8 cm.

3 răspunsuri:
| Ioanaa28 a răspuns:

Buna! Este interesant cazul tau si dupa parerea mea.Infine. Din cate stiu majoritatea copiilor cresc acum mai repede si dupa.Cam pe la varsta ta se opresc din crestere! Presupun ca este normal avand in vedere inaltimea tatalui tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu practic handbalul si la 16 ani am 1, 82 dar la grupa cu un an mai mare am un prieten care la 17 ani are 1.98 si la fel ca in cazut tau si tatal lu e facut si inalt deci nu cred ca e o problema.
La baieti se presupune ca varsta la care inceteaaz cresterea este de 20 de ani totusi... daca nu vrei sa mai cresti(nu iti recomand asta) apucate de sala de forta si ia greutati un spate si fa genoflexiuni inca odata NU ITI RECOMAND asa mi-a spus antrenorul ca daca fac treaba asta opresc cresterea, probabil te vrei opri pana in 2m oricum nu iti fa griji nu vei ajunge ca indianul ala care are 1.5 metri sau cat naiba o avea exista si medicamente care iti pot opri cresterea da nici alea nu; s bune.
Eu zic sa iti lasi corpul sa se dezvolte dupa te apuci putin de sala (cred ca la 15 ani si ianaltimea asta esti destul de slabut)si gata nu iti fa griji.
Salut daca ai nedumeriri add: cosmin_czm si vorbimhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cred ca e cam eronat ce ai zis ca in aproape 4 luni ci crecut 8 cm? mai taie din ele dale draculaughing