| user20252026 a întrebat:

Am 15 ani impliniti in decembrie, 1, 68 cm si 54 kg si ma simt pitica si grasa. Vreau sa ajung la 46-47 kg. Incep scoala la 8, stau 6-7 ore si nu mananc nimic. Cand ma intorc de la scoala, mananc "de pranz" foarte mult si dupa imi vine sa iau desert, compot, biscuiti, fructe si ma umflu foarte tare si nu ma pot opri din binging. Cum pot sa slabesc ca sa nu ma mai simt obeza? Si ma mai pot inalta la varsta asta? Mi s-a zis la cabinetu medical ca nu mai cresc dar eu vreau sa am 1, 75. Ce trebuie sa fac si sa mananc ca sa cresc si sa slabesc? Parintii mei au 1, 60 si 1, 90

4 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Ai o greutate normala pentru înălțimea ta.
Bmi-ul tău e 18.8.
Bmi-ul normal e între 18.4 și 24.8
Nu te lua după trendul asta de frumusețe care le obliga pe fete sa slăbească în ultimul hal fără rost.
Also, 1.68 mi se pare o inaltime normala. Ești ok.

| Violleta2022 a răspuns:

Faci numai greseli, de aceea iti vei imbolnavii stomacul si probabil ori vei ajunge anorexica ori grasa.
In primul rand este obligatoriu sa manaci mic dejun ca sa nu pleci cu stomacul gol, fiindca il imbolnavesti si apoi, la masa de pranz nu vei mai manca atat d emult ci moderat.

54 kg la 1.68 esti foarte bine, in limitele normale, deci nu acolo trebuie sa te stersezi ci la lipsa micului dejun si mancatul prea mult la pranz.

Ce inaltime vrei tu este imposibil de atins, fiindca fetele cresc pana la 16 ani si depind strict de mostenirea genetica de la parintii tai.
Ai fi putut sa-ti stimulezi hormonii de crestere pe la 12-13 ani daca faceai un sport. Probabil ca acum vei mai creste 1-2 cm dar nu mai mult.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea stiu cum sa iti spun, insa nu esti deloc pitica si nici grasa.De ce iti atribui astfel de etichete negative? Iti fac mult rau, nu cred ca esti constienta.

Daca iti introduci datele aici, rezulta ca esti perfecta fix asa cum esti in acest moment:

https://www.medicover.ro/calculator-imc-indice-de-masa-corporala/

Indicele este: 19.13 Masă corporală normală
Masa corporală este normală. Ține o dietă bogată în fructe și legume, alături de un program zilnic mișcare pentru a menține o formă bună.

https://www.nutrilife.ro/calculatorul-greutatii-ideale/

IMC = 19.13 kg/m2 (Healthy weight)
normal BMI range: 16.3 - 24 kg/m2
normal weight range for the height: 46.0 - 67.7 kg

Eu sper ca nu vrei sa te infometezi pentru niste standarde ireale, superficiale, de plastic, vazute pe Instagram sau nu mai stiu unde, fiindca e nasol sa alegi aceasta cale. Poti in schimb sa alegi ore diferite pentru snacks, sa faci o pauza, nu sa te indopi doar la amiaza, imediat dupa pranz.La fiecare 2-3 ore rontai cate ceva si va fi mai sanatos pentru stomac decat sa fie coplesit dupa ce incepi ziua pe nemancate.Inaltimea nu tine decat de genetica, nu o poti influenta cu nimic din exterior, mai ales ca deja ai cam atins pragul de crestere. Daca tii mortis, poarta incaltaminte cu talpa groasa, ca tot vad sa fie super la moda, si vei parea mai inalta fara sa-ti complici existenta.
Incearca sa te accepti asa cum esti si sa nu te mai compari cu diverse modele sau tipe care se cred cineva.Social media nu este niciodata ceea ce pare.Bafta!