| AlexDem a întrebat:

Am 15 ani si imi place de un baiat de 18, ne-am cunoscut la dans si acum ne cunoastem deja de un an, cam intodeauna incerca sa stea langa mine si sa vorbim, e jumate maghiar deci atunci cand vorbea cu colegii nostri in maghiara si vedea ca nu inteleg venea langa mine si imi explica despre ce e vorba, am fost in tabara si ne intalneam cam in fiecare zi si de fiecare data statea langa mine si cauta momente sa vb, mai ales ca numai mie imi zambea din toata formatia, dar acum s-a mutat din oras, nu departe, s-a mutat deoarece acum e la facultate, de fiecare data cand vorbeam pe mess lungeste conversatia, dar nu vorbim des, inca vine des prin orasul meu si lucreaza uneori la festivalele de aici, cum as putea sa il fac sa-mi scrie mai mult sau sa il fac sa ma placa sau macar sa aflu daca am sanse? (chiar il plac)

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca se fereste de tine, pentru ca risca puscarie, tu fiind inca un copil, cu 3 ani diferenta intre voi, iar el poate fii acuzat de seductie a unui minor si pedofilie.
da-i pace astuia si eventual, fa-ti un prieten de varsta ta.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca se pedepseste "seducția unui minor" laughing)))))

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu are importanta ce crezi tu, ca legea este LEGE si se aplica in orice situatie, tuturor celor care o incalca:
Razi tu din prostie, ca legea este clara, pentru seductie se ia iintre 1 si 5 ani de puscarie.

Art. 199 Cod penal- Seducţia INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
"Art. 199 - Seducţia
Fapta aceluia care, prin promisiuni de căsătorie, determină o persoană de sex feminin mai mică de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penal"
sursa:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Ia de citeste baiete, ca intrii la puscarie fara sa clipesti, daca te iei dupa mintea ta, macar sa ai idee ce se pedepseste, daca: seduci, corupi, convingi, violezi ori ai sex cu un minor:

Art. 198 Cod penal Actul sexual cu un minor INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

Art. 199 Cod penal Seducţia INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

Art. 200 Cod penal Relaţiile sexuale între persoane de acelaşi sex INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-200-cpen

Art. 201. Cod penal Perversiunea sexuală INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-201-cpen

Art. 202 Cod penal Corupţia sexuală INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-202-cpen

Art. 203 Cod penal Incestul INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ

Art. 204 Cod penal Sancţionarea tentativei INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ

Detalii: https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-202-cpen

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Violleta2022):

"intri la pușcărie fără să clipesti" ai idee cate cupluri in care băiatul are peste 18 ani iar fata e încă minora, în care cei doi întrețin relații sexuale? ca asta e viata, nu ai csf, daca ai vreo problema cu faptul că viața de cuplu presupune, printre altele, acte sexuale nasol ce pot sa zic rolling on the floor)
Plus ca fata are 15 ani, deci poate sa o faca linistită si cu unu de 40, ea de aici si citeste
https://lege5.ro/......odul-penal

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fata are 15 ani, deci legal are voie sa faca sex cu oricine, asa scrie in link-ul chiar trimis de tine, iar tu spui mai sus ca fata sa isi caute pe altul ca băiatul riscă închisoare? ai pretenția să mă uit la link-urile trimise de tine dar tu nici macar tu nu te uiti pe ele? rolling on the floor))

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Daca parintii fetei, care sunt tutorii ei legali nu fac plangere la Politie, totule ste roz si frumos.
Dar daca parintii fetei fac plangere la Politie si il dau in gat pe majorul care le-a desus, corput si intertinut sex cu fetita lor de 15 ani, atunci baiatul ala intra la puscarie, conform legii.
In ce priveste sexul dintre o fetita de 15 ai unul de 40 de ani, se cheama PEDOFILIE si pedeapsa este de la 1 la 5 ani!
uite aici:
"Pedeapsa e închisoarea de la unu la cinci ani, când minorul are între 13 și 15 ani. Dacă vorbim de un copil mai mic de 13 ani, pedeapsa e între doi și șapte ani de închisoare, iar pentru copiii între 15 și 18 ani avem o pedeapsă identică, dar nu toate faptele sunt pedepsite, ci numai cele care îndeplinesc anumite condiții (de pildă, minorul e membru de familie al adultului făptuitor)."

Pune mana si citeste legile baiete, ca razi ca prostu si risti intr-o zi sa ajungi dupa gratii!

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Păi dacă el mingea conversația și tu ii dădeai mesaje scurte normal ca la un moment dat s-ar săturat să tragă de tine. Încearcă ca atunci cand vorbesti cu el sa vorbesti mai amplu, si cat mai des

| AlexDem explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

I scriu inapoi mesaje mai mai lungi decat cele care mi le trimite el...

| DanDels a răspuns:

Hello. Daca chiar crezi ca ai ceva sentimente mai speciale pentru el, nu are rost sa iti pierzi ocazia. Stiu ca suna mai ciudat, dar "incercarea moarte n-are" happy. As zice ca daca te-ai intalni cu el, ma refer ca sa faceti ceva impreuna, de ex. lucrezi cu el ceva sau cine stie ce, pentru ca asa il poti cunoaste mult mai bine decat pe mess sau WhatsApp. Poate lucrati la festival impreuna si va indragostiti, cine stie (asta mi s-a imtaplat mie happy ). Am o curiozitate, esti baiat?
Iti uresc mult succes in a-l cuceri,
o zi de luni minunata va doresc la toti