| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si trec printr-o perioada mai grea. De cateva luni ma infometez si fac sport ca sa sa slabesc. Tot nu reusesc. Stiu ca nu e bine ca fac asta, dar nu ma pot opri. De cand tot ma chinui sa slabesc nu am mai avut menstruatie (de vreo 6-7 luni). Mi-e foarte teama sa nu ma imbolnavesc! Am decis sa revin la un stil de viata normal,sa mananc sanatos,dar in cantitati normale. Intrebarea mea este : daca imi voi reveni,imi va veni menstruatia normal? Stiu ca astfel de lucruri ar trebui discutate cu mama,dar e o situatie mai complicata la mine. Va rog,daca puteti,ajutati-ma! Nu-mi spuneti ca ar trebui sa merg la medic,fiindca stiu asta deja. Vreau doar un sfat, o parere. Mi-e frica sa nu raman complet fara menstruatie sau sa dau in ceva mai rau din cauza acestor luni oribile.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi s-a intamplat asta desi nu m-am infometat mult, maxim 2 saptamani.
In momentul in care organismul nu primeste ce are nevoie, e normal sa nu mai functioneze cum trebuie.
Odata ce am inceput sa mananc, totul a revenit la normal, sper ca asta ti se va intampla si tie.
Cat despre infometare, nu e un lucru bun. Si nu ma refer numai la sanatate, daca vei slabi, te vei ingrasa la loc.Incearca sa mananci des si in cantitati mici.

2 răspunsuri:
| Zedge a răspuns:

Continua cu infometarea iar cand dai intr-o bulimie sau gastrita la stomac vorbesti singura.

| FaraNume2 a răspuns:

Eu zic doar ca nimeni de aici nu-ti poate da o informatie mai pe intelesul tau, mai amanuntita si mai bine precizata din punct de vedere medical decat un medic.
winking Succes, si lasa infometarea ca nu e cheia slabirii.