| ralucaralu a întrebat:

Am 16 ani, iar parintii mei sunt obsedati de o chestie. Zic sa nu mananc si ca sunt prea slaba. Dar chiar mananc destul de mult(ei vad dimineata ca nu prea pot sa mananc la 7)si sunt obsedati de chestia asta(tata). Zice ca sunt bolnava, si ca nu mananc nimic. Problema e ca el gandeste ca acum 100 de ani ca trebuie sa mananci foarte mult(cica ar tbr sa mananc mai mult decat un adult pentru ca sunt in crestere). M-am saturat de situatia asta.Nu ii pot spune nimic, ca nu ma baga in seama si urla ca de ce nu pricep. Chiar nu sunt slaba, sunt fete mult mai slabe la mine in clasa.Nu mai suport! Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suna la protectia minorului sa vina si sa faca o ancheta asa totul se va rezolva si parintii tai taicatu (daca e mai cicalitor) o sa se cuminteasca.

| AnneMarri a răspuns:

propune-le sa mergeti impreuna la un medic si sa va spuna el daca esti prea slaba sau nu

| TSO7 a răspuns:

Zii ca nu ai ce sa faci, asa e metabolismul tau si nu poti sa te ingrasi. Zi-le ca mananci indeajuns si ca te simti bine asa...

| No a răspuns:

Ei iti spun intr-una asta pentru ca se gandesc la tine, isi fac griji pentru tine. Spune-le ca gresesc si ca tu mananci destul incat sa fi ok. Spune-le ca apreciezi faptul ca ei isi fac griji pentru tine, dar totusi, unele decizii trebuie tu sa le ei. Tu mananca cat ai nevoie si cum simti tu, nu te poate obliga nimeni sa mananci cum vor ei. Cu siguranta parintii tai vor intelege. Daca nu, asta e.straight face

| cristi13 a răspuns:

In primul rand nu te gandi ca e altcineva mai slab sau ma rog mai gras deoarece pe parintii tai nu ii intereseaza de celelalte fete pentru ca nu sunt ale lor ii intereseaza de tine! Incearca sa-i faci pe plac tatalui tau dar nu depasi limita mananci un pic dar un pic mai mult decat in momentul de fata.De exemplu dimineata un sandwich la pranz o supa si felul 2 si seara ceva mai usor de exemplu un mar, un iaurt, ceva fructe, etc... Sper ca ti-am fost de ajutor.