| Loredana1209 a întrebat:

Am 17 ani si ma consider diferită de altii. Eu privesc lucrurile din alte puncte de vedere. Astăzi profesorul de lit. Universală ne-a pus o intrebare: "care nu aparține următorului sir: scaun, masa, dulap, broasca" si imi parea simplu de inteles. Logic nu ar fi putut fi broasca deci era o capcană. Asa ca m-am gandit ca ar fi dulapul. Și într-adevăr acesta era raspunsul si a spus că cine a răspuns asa are o minte de artist, ieșită din comun. Stiu de foarte mult timp ca am alta gândire decat a altor persoane "normale". Vreau sa arat altora cat de tare imi place arta si cum percep eu viata etc. Dar mi-e frica ca as putea fi criticată si s-ar putea sa se râdă de mine. Tu daca te consideri om normal si iti pare ca broasca nu aparține șirului, poti spune că sunt o ciudata si trebuie sa stau închisă în mine până la sfîrșitul vieții?

5 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Oamenii te critica pentru orice faci, fie bun sau rau. Mai ales daca faci ceva ce nu fac ei, mai ales daca nu te bagi si tu in turma.
E foarte bine sa fii diferita si sa vezi lumea altfel, din alt unghi, tine-o tot asa. happy Si daca totusi ai ceva planuri si sa le arati oamenilor ce gandire ai, atunci go for it. Normal, daca asta este visul tau, ar trebui sa-l urmezi. Oricine o sa incerce sa te traga in jos. Nu esti singurul caz care vrea sa faca ceva dar nimeni nu-l sustine.
Cat despre sirul ala. Si eu imi pun semne de intrebare la intrebarile de genul asta care sunt mult prea usoare si de asta nu aleg din prima. Adica scaun, masa, dulap, astea sunt lucrur facute din lemn, fara viata si care sunt folosite in casa ca mobila. broasca, nu este facuta din lemn, are viata si nu sta in casa. :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma consider un om normalsad.
Cat despre ce ai scris tu, normalitatea e un concept colectiv, subiectiv.Nu exista niste limite bine definite, doar niste granite imaginare, impuse de cei ce se considera normali.
Toti suntem diferiti.Si intrebarea la care ai raspuns poate fi interpretata in mai multe feluri. Faptul ca majoritatea ar alege evidentul si nu ar incerca sa caute alte discrepante apoape imperceptibile nu îi face nici pe ei normali, nici pe tine anormala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La naiba. Eu alesesem scaun thinking Stii chestia aia care o inveti la carnetul de conducere. Cand nu stii, alege prima varianta.

| Vreausapot a răspuns:

Ai dreptate! Esti speciala! Tu esti singurul om pe care l-am vazut ca scrie se rade in loc de rade.Bravo! O sa ai mare noroc in viata.

Răspuns utilizator avertizat