| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani și trec printr-o perioada tristă si dificilă care nu cred se va încheia prea curand...
Simt că se repetă aceeași zi în fiecare zi și că nu trăiesc deloc, nu mă bucur de viață în niciun fel.Viață socială nu am, mai am niște prieteni cu care ies foarte rar însă nu mă încântă prea mult compania lor.Nici n-am o relație stransă cu ei sau cu nimeni în afară de o persoană care este plecată din țară și cu care mai vorbesc, insa nici cand era in țară nu prea ieșeam.Prietenă nu am avut niciodată și mă deranjează destul de mult și asta.Nu fac mai nimic.Mă trezesc, merg la facultate, învăț și ziua se repetă. Sunt în vacanță de o săptămână și nu am făcut mai nimic, nici în trecut viața mea socială nu a fost prea intensă.Nu m-a deranjat până acum deoarece obișnuiam sa îmi petrec majoritatea timpului liber jucându-mă la calculator dar mi-am dat seama că nu mă duce nicăieri.Acum pierd timpul pe Facebook sau pe Youtube, nu simt ca trăiesc ci mă simt deja mort.
Mai este cineva într-o situație similara și ar dori sa vorbim?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Cred ca oricine la un moment dat a trecut prin astfel de stari.
Ai putea incerca sa descoperi niste activitati care iti plac si pe care ai putea sa le practici? (lectura, sport, pictura, desen, dans etc.).
Este greu pana initiezi o activitate si pana o mentii o perioada, apoi va fi mai usor.
Ai putea, de asemenea, sa incerci sa discuti cu un psiholog, alaturi de care sa descoperi resursele cu care sa depasesti aceste stari.
Iti recomand cartea scrisa de Albert Ellis - Cum să te simţi mai bine, să te faci mai bine, să rămâi mai bine. Terapie profundă de autoajutorare pentru emoţiile tale.

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu e nici o prolbme, intr-un ani doi o sa termini facultate si o sa ai colegi la lucru cu care sa te imprietenesti si sa iesi la bere.

Ce-i drept si la faculta ai colegi mergeti la o bere dupa cursuri..invatati impreuna..gaseste ceva.

| Sofer a răspuns:

Salut! Cam la fel sunt si eu. relatie am avut 7 luni bun s-a terminat ca ne-am saturat amandoi si mai bine asa laughing. Eu o ard pe seriale acum, Youtube si Facebook si munca. in fiecare zi la fel. nimic special si asta e. ceva interesant sa fac nu am. ca nu mai am prieteni sau fete cu care sa ies.

| TopalăAndrei a răspuns:

Trec prin aceeasi chestie ca si tine si un lucru care pe mine m-a ajutat este sa renunt la inhibitii cu forta... Pur si simplu nu te mai gandi la ceilalti, fa ceea ce vrei sa faci...
Un alt lucru care te va ajuta este sa iesi afara, indiferent unde te afli (oras sau sat), interactioneaza cu oamenii si nu te izola de societate... Profita de orice moment pentru a socializa si a incerca lucruri noi.
Spre exemplu daca spune cineva catre tine "Hai sa mergem acolo", nu da raspunsuri de genul "Nu prea am chef, mai bine stau aici...", pune-te in situatii inconfortabine care te obliga sa te adaptezi si sa te bucuri de prezent, de acest moment...
Ce conteaza ce o sa se intample peste o ora, o zi sau un an, importanta e clipa asta, uite cate ai deja: un prieten sau mai multi(fie ei la distanta), ai fost accpetat la o facultate, ai o sanatate buna in sensul ca nu esti autist, ai membrii familiei si o gramada de alte motive sa fi recunoscator pentru clipa asta...

| TopalăAndrei a răspuns:

Funda please... happy

| Kostel1997 a răspuns:

Asa sunt si eu acum, Am aproape 22 ani si tot la fel ma jucam pe calculator si chesti de astea si acum pierd timpul pe Youtube si pe Facebook aiurea, iubita am avut abia acum 2 luni ( prima) care si aia s-a plictisit de mine dupa 1 saptamana, in fine.

| IdkAboutThis a răspuns:

Mersi ca ai scris asta in locul meu.Simt aceeasi chestie doar ca am inceput sa iau atitudine pentru ca vreau o schimbare.

| Lone0 a răspuns:

Clara uite-te la notificări.