| apashuu a întrebat:

Am ales sa urmez facultatea in orasul meu natal, am zis ca voi fi aproape de casa ca nu mi trebuie mie facultate in alt oras ca imi voi face prieteni din nou si etc... dar nu a fost exact asa cum am zis...deja sunt in anul 2 si incep sa ma gandesc oare am facut bine ca am ramas in Galati, nu era mai bine sa ma duc la un alt centru universitar din tara nu stiu sa simt si eu viata de student pentru ca sincer aici totul mi se pare foarte monoton...intrebarea mea este urmatoarea.am facut oare bine sau nu?straight face credeti -ma ca am semne mari de intrebare in legatura cu decizia luata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica, ce presupune pentru tine "viata de student" pe care in Galati nu o poti degusta? Pentru unii dintre studenti aceasta "viata de student" presupune cat mai multe si variate posibilitati de: golanie, destrabalare, risipirea in superficialitati a timpului liber, anturaje cat mai variate si, realmente privind lucrurile, cat mai proaste...cu implicatiile inevitabile: bani in plus cheltuiti, o enorma cantitate de timp pretios risipit aiurea, sanatate periclitata si nu in rare cazuri, achizitionarea unor vicii, obiceiuri nesanatoase si boli care vor marca intreaga viata.

De ce nu mai este bine la Galati? Nu-ti ofera institutia de invatamant o posibilitate reala de a te pregati in domeniul pe care ti l-ai ales? Nu-ti ofera orasul o viata de student sanatoasa si morala? Care sunt criteriile dupa care evaluzi studentia ta in Galati in comparatie cu alte centre studentesti din tara sau de ori unde? Crezi ca ai sintetizat bine si dupa o scara a valorlor reala criteriile dupa care faci aprecierile de care ne spui? Mai gandeste-te...Nu-ti pierde obiectivul studentiei ocupandu-ti mintea cu superficialitatile cotidiene.

2 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

In viata nu ar trebui sa regreti nicio decizie pe care ai luat-o. Asa ca, termina acolo facultatea si daca te tine, mai fa una in alta parte, ori continua cu masterul in alta parte...winking

| Chocolate a răspuns:

E bine in orasul natal...am multi apropiati studenti in orasele mari si ar da orice sa fie acasa cu noi...