| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa imi da-ti si mie un sfat.Nu stiu cum sa procedez.Sunt impreuna cu iubitul meu de 3 ani si jumatate,dar problema este ca mie imi place sa ma plimb,sa ma distrez,sa dansez, sa ies prin oras.(pe scurt imi place sa imi traiesc viata! desi in tot timpul care am fost impreuna cu el am stat numai pe acasa, am iesit doar cu el.Implinesc in curand 20 ani si simt nevoia sa ma distrez, sa dansez.Dar prietenul meu care este mai mare cu 1 an ca mine,nu ii place.El prefera sa stea pe acasa(in tot timpul asta nu am iesit nicioata cu el la dans).Eu sunt o fire caruia ii place sa se plimbe prin parc,pe bulevard etc).De zilele orasului imi place sa ies, imi place si balciul(va rog nu radeti).Non stop as sta in balci cand vine in orasul meu! Nu stiu cum sa il fac pe prietenul meu sa iasa se ne plimbam, sa dansam.Acum vin zilele orasului,nici nu vrea sa auda ca vreau sa iesit in oras,dar cred ca o sa ies cu prietenele., As vrea sa il fac sa inteleaga ca viata e scurta, si ca trebuie sa ne distram acum cand suntem tineri.As vrea sa ma plimb cu le prin parc, sa iesim prin oras mai des..etc.Dati-mi un sfat va rog. Inainte sa fie cu mine, el statea numai prin discoteci si baruri.

Răspuns Câştigător
| tibyramos a răspuns:

E chiar de apreciat faptul ca incearca sa te tina la distanta in privinta asta(el fiind obisnuit poate SI cu viata din baruri stie ca te poate expune unor pericole la care el, fara voie, nu poate face fata)insa cu iesitul la plimbare prin zone mai populate, seara nu stiu de ce nu ar fi de acord(nu poate sa te tina intr-o cutiuta ca asa cum ai zis de exemplu la zilele orasului o sa iesi cu prietenele daca el nu o sa accepte si atunci poti fi chiar mai vulnerabila decat in prezenta lui)de exemplu daca ar fi sa va casatoriti o sa aveti mai mult timp impreuna si in luna de miere sau intr-un concediu o sa se iveasca ocazii cand o sa plecati la plimbare si SIGUR o sa treceti sau o sa va expuneti unor pericole mai mari decat cele din baruri-va duceti noapte la mare si treceti printr-un cartier rau famat, ce faceti...o sa va construiti piscina in casa ca in drumul spre mare trebuie trenversata o zona periculoasa si poate patiti ceva?)asta nu e un argument care sa stea in picioare... spune-i ca sunt locuri in tara asta si sigur si in orasul vostru unde puteti sa va plimbati cat de cat in siguranta.

| preacopilapentruvarstaei a răspuns (pentru tibyramos):

Mersi pentru sfat :*:*

| tibyramos a răspuns (pentru preacopilapentruvarstaei):

Cu placere... iti multumesc si eu pentru funda.

5 răspunsuri:
| tibyramos a răspuns:

In primul rand trebuie sa descoperi cauza(si asta intreband-ul pe el)care il face sa evite iesirile despre care vorbesti, curios fiind si faptul ca inainte de a fi cu tine nu era asa inchis in privinta asta...intreba-l si roaga-l sa fie sincer; poate fi o problema pe care o ascunde si nu din rea vointa; nu-l lua tare-spune-i cu frumosul ca e logic ca in floare varstei pentru niste tineri(iubiti, in cazul vostru) sa profite si sa se bucure de faptul ca sunt sanatosi si au o posibilitate financiara care le permite intre niste limite sa se bucure de viata. Poate ca el intr-o astfel de imprejurare (discoteca, bar)se comporta intr-un fel care stie ca tie nu-ti face placere sa-l abordezi-am spus POATE...

| Oci_Eugen_1992 a răspuns:

Iti cauti altul care iti place... cu siguranta vei gasi, esti tanara traieste'ti viata nu sta dupa un pensionarwinking bafta