| anonim_4396 a întrebat:

Am asa o problema. Cu vreo luna in urma eram cu o colega de-a mea care o cunosc abia de anul acesta in autobuz si eu aveam abonament, iar ea nu avea nici abonament nici bilet. La un moment dat a intrat controlorul si i-a zis sa iasa din autobuz si am iesit si eu cu ea. Pai controlorul a pus-o sa achite amenda iar ea nu avea bani la ea si eu aveam. Amenda era de 40 de lei. Si controlorul a zis ca daca nu achita o ia la politie si atunci va fi nevoit sa cheme parintii si ei sa achite o suma mai mare. Si tocmai in ziua aceea ea a pierdut 40 de lei la un concurs, deci nu stia cum sa-i zica mamei. Atunci am zis eu ca-i dau banii, da ea zicea ca nustie cum face sa mi-i intoarca. Eu i-am zis ca sa mi-i intoarca cite putin, in rate si acum a trecut o luna si ea nu mi-a intors inca nimic. Ce ar trebui sa fac in situatia aceasta?

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Te-a mancat in fund sa faci gesturi de caritate, acum sufera, eu unul nu ma bag in astfel de probleme...

| Hieer a răspuns:

Spune-i sa iti dea bani. fara cearta.

| GOLD99 a răspuns:

Daca ai numarul ei sau cunosti vreun prieten de al ei sa iei legatura cu ea. Se poate intampla si faza in care ea sa iti zica ca tu nu i-ai dat nimic si ca ea nu te cunoaste in care atunci tu nu mai ai ce sa faci si ramai fara bani tai. Dar daca dai de ea incearca sa ii spui frumos sa iti inapoieze banii. Succes!

| nikooleta a răspuns (pentru GOLD99):

Eu o vad in fiecare zi la scoala

| GOLD99 a răspuns (pentru nikooleta):

Atunci reamintestei spune-i ca daca nu iti aduce banii o sa vb cu parintii ei.