| Funk54 a întrebat:

Am auzit la multi adulti: "Pai eu daca as fi de varsta ta m-as duce la armata." Sunt fata. Se refera la academiile militare de genu asta. Si nu stiu cum se procedeaza. Sunt clasa a 7-a si sunt constienta ca trebuie sa ma gandesc din timp. Nu stiu in ce consta chestia asta cu armata. Ce se face.sau ce profil de liceu sa urmez, dupa ce termin liceul ce trebuie sa fac. Ma puteti informa?

1 răspuns:
| Andrrr a răspuns:

Uite.nici eu nu sunt foarte familiarizata, dar m-am interesat putin dupa o idee propusa de tatal meu.Nu stiu daca ai auzit dar in Bucuresti de ex mai e si altundeva, dar nu stiu unde se afla academia de politie, dar poti de asemenea sa studiezi si dreptul si sunt mai multe profile in functie de ce vrei sa alegi. Acolo se intra ma greu dar exista si in alt loc.Scuze acum chiar nu-mi aduc aminte dar poti sa cauti pe google academia de politie si sigur vei gasi.Ca sa intri stiu ca sunt foarte importante si probele fizice si testele psihologice, asa ca daca vrei sa dai acolo fa foarte mult sport si invata extrem de bine romana logica cand o sa faci cred ca si istoria si psihologia.Acestea sunt principale si esentiale. Sper ca te-am ajutat si imi pare rau ca nu pot sa-ti spun mai multe.